Pankreas

Medzi žalúdkom a chrbticou, priamo uprostred, sa nachádza pankreas. Vyzerá ako jazyk, váži 70 až 110 g, je dlhá približne 15 centimetrov a široká skoro 3 centimetre ......


Pankreas

Medzi žalúdkom a chrbticou, priamo uprostred, sa nachádza pankreas. Vyzerá ako jazyk, váži 70 až 110 g, je dlhá približne 15 centimetrov a široká skoro 3 centimetre.

Dôležitosť slinivky brušnej

Pankreas produkuje pankreatickou šťavu, ktorá obsahuje enzýmy, ktorý sa podieľajú na trávení potravy. Do krvi vylučuje hormóny, napríklad inzulín potrebný pre trávenie.

Problémy

Čo sa stane pri nesprávnej činnosti pankreasu? Smäd a nechcený únik moču - to môže byť príznakom cukrovky I. Pacienti si potom musia pichať inzulín.

Príznaky

Príznakom akútneho zápalu podžalúdkovej môže byť pálčivá, ostrá bolesť brucha, ktorá sa objavuje po bohatom jedle alebo po vyššej konzumácii alkoholu. Medzi ďalšie príznaky potom patrí: nevoľnosť, vracanie alebo sčervenanie tváre. Pokiaľ ide o ťažšie zápal, môže dôjsť k šoku, ktorý býva sprevádzaný problémy s dýchaním.


Akútny zápal slinivky brušnej je nebezpečný, pretože môže dôjsť k odumretiu časti žľazy. Pacient potom musí do nemocnice a má po dobu ôsmich týždňov predpísanú nulovú diétu. To znamená, že je odkázaný len na intravenóznu výživu, čo je jediný spôsob, ako sa žľaza môže zregenerovať.

Žlčové kamene

Príčinou zápalov pankreasu sú asi z 50% žlčové kamene. Rovnako častou príčinou je vysoká konzumácia alkoholu. Zápal ale môžu spôsobiť aj vírusové infekcie (žltačka, porucha látkovej výmeny tukov a i.).

Dostatočná ochrana

Aby ste vašu pankreas toľko netrápil, obmedzte konzumáciu alkoholu - pite len striedmo. Tvorbe žlčových kameňov môžete zabrániť príjmom nízkotučné potravy a tým, že sa vyhnete živočíšnym tukom.

Preventívne prehliadky

Príznaky týkajúce sa ochorenia pankreasu berte vážne a požadujte vyšetrenie ultrazvukom. Stáva sa, že pacient príde k lekárovi príliš neskoro a diagnóza znie: rakovina. Aj keď sa rakovina slinivky brušnej objavuje len zriedka, patria medzi tie najnebezpečnejšie druhy rakoviny.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky