Lieky - vedľajšie účinky

Aj tie najobyčajnejšie lieky sú nebezpečné. Pri vyšších dávkach liekov alebo dlhodobom užívaní. Paracetamol, účinná látka. Sú lieky na predpis bezpečné, keď sa užívajú podľa návodu? Lieky na vysoký krvný tlak.


Aj tie najobyčajnejšie lieky sú nebezpečné

Vezmite si treba tak obyčajný liek, ako je Acylpyrin alebo ďalšie podobné preparáty ako Anopyrin, Aspirin, Aspro a Upsarin. Mnoho ľudí je užíva pri bolestiach hlavy, zubov, svalstva, kĺbov, pri chrípke alebo zvýšenej teplote. Mimochodom, každých 24 hodín u nás ľudia skonzumujú približne 198 kg týchto liekov!

Pri vyšších dávkach liekov alebo dlhodobom užívaní

existuje riziko postihnutia obličiek, pečene a nebezpečenstvo krvácania zo žalúdočnej sliznice. Deti mladšie desať rokov sú ohrozené nebezpečným pečeňovým zlyhaním (Reyeův syndróm), a preto sa neodporúča im tieto lieky podávať.

Paracetamol, účinná látka

ktorá je súčasťou bežne používaných a predávaných liekov proti bolesti, vysokej teplote alebo chrípke (známy Paralen alebo Tylenol), môže v extrémnych prípadoch a pri dlhodobom užívaní viesť k poruchám funkcie pečene alebo obličiek.

Sú lieky na predpis bezpečné, keď sa užívajú podľa návodu?

Vo svete medicíny sú takmer denne objavovania a uvádzať na trh nové a stále efektívnejšie lieky, kým starší lieky sa vylepšujú a zdokonaľujú.

Avšak cieľ - vyvinúť úplne bezpečný liek, ktorý by nemal žiadne vedľajšie účinky - stále míňame.

Lieky na vysoký krvný tlak

Pozrime sa spolu napríklad na lieky proti vysokému krvnému tlaku. Patrí do skupiny najpoužívanejších a taktiež najúčinnejších liekov. Každý z nich má ale celý rad vedľajších účinkov, ako je napríklad slabosť, únava, ospalosť, bolesti hlavy, depresie, závraty, nadúvanie, nadmerné potenie, poruchy trávenia, emočná labilita, trhavé reč, zvýšená hladina krvného cholesterolu a impotencia.

Ľudia užívajúci tieto lieky musí veľakrát vyskúšať niekoľko druhov, než nájdu ten, ktorý sú schopní znášať.

Neexistuje absolútne bezpečný liek. Aj život zachraňujúce antibiotiká majú vedľajšie účinky ako zdvíhanie žalúdka, zvracanie, hnačka a ďalšie alergické reakcie.

Prečo potom ľudia tak radi užívajú lieky?

Hoci väčšinu dnešných civilizačných chorôb je možné vyliečiť zmenou životného štýlu (najmä zmenou stravovania a pravidelným cvičením), lekári, ktorí odporúčajú tieto princípy, sa stretávajú skôr s nepochopením. Ľudia sú väčšinou netrpezliví, chcú rýchle výsledky, a nie skutočné riešenie problému. Keď im lekár nepredpíše žiadaný liek, nájdu si iného.

Jednoducho povedané, dnešný človek má sklon veriť v zázračný liek, ktorý vylieči jeho choroba. Máme takmer detinské vieru v lieky, ktoré nás povzbudí, upokojí, pomôžu nám schudnúť a vylieči všetky naše neduhy.

Máme teda prestať s užívaním liekov?

To nie. Avšak každý, kto užíva nejaký liek, by mal porovnať nevyhnutnosť jeho užívanie s rizikami, ktorým sa takto vystavuje. Ak mám zápal pľúc, potom riziko, ktoré podstupujú, keby som antibiotiká neužíval, prevažuje nad rizikom spojeným s ich užívaním. Na druhej strane by zrejme bolo lepšie, keby sme na každú, aj miernu bolesť hlavy hneď neužívali lieky, ale vyšli si treba na kratšiu prechádzku, vypili šálku vhodného bylinkového čaju alebo skúsili hydroterapiu (vodoliečbu).

Existuje nejaký návod, ako užívať lieky rozumne?

Rozumné je napríklad rezervovať si lieky pre závažnejšie ochorenie, ktoré nemožno vyliečiť miernejšími prostriedkami. Je napríklad zbytočné užívať antibiotiká, keď máte len obyčajnú nádchu.

Tiež teplá kúpeľ a šálku marhuľového čaju je lepšia ako hneď siahať po liekoch na spanie. A naopak, keď sa chcete prebudiť, studená sprcha alebo masáž trením studenú žinkou a rýchla prechádzka je rozhodne lepšia ako užívanie najrôznejších stimulačných látok.

Ak už lieky musíte užívať, bolo by dobré poznať ich hlavné, ale aj vedľajšie účinky a rozumieť rizikám spojeným s ich užívaním. Ďalej by ste mali vedieť, kedy a aké množstvo máte užívať a aké sú príznaky predávkovania. Ak je to možné, nemiełajte rôzne lieky a predovšetkým neriskujte vytvorenie fyzickej a psychickej závislosti na lieku tým, že ho budete užívať dlhšie, než je potrebné. Ak vás lieči viac lekárov, mal by aspoň váš praktický lekár vedieť o všetkých liekoch, ktoré súčasne užívate.

Nakoniec - pristupujte k liekom s úctou, ktorú si zaslúži. Vyhraďte si je skutočne pre situácie, kedy sú potrebné. Je už načase prestať sa pokúšať zabiť pavúka kladivom.

Lieky na lekársky predpis

Ak vám lekár predpíše lieky, nezabudnite mu položiť nasledujúce otázky:

* Ako sa volá účinná látka a aká je jej sila?
* Akým spôsobom mi tento liek pomôže?
* Aké sú riziká spojené s užívaním?
* S akými vedľajšími účinkami by som sa mohol stretnúť?
* Ako dlho, kedy a akým spôsobom mám lieky užívať?
* Čo mám urobiť, keď si liek raz zabudnem vziať?
* Mohol by som k tomuto lieku dostať informačný leták?
* Dal by sa môj zdravotný problém odstrániť aj bez liekov?

Svojmu ošetrujúcemu lekárovi nezabudnite oznámiť:

* Aké lieky v súčasnosti užívate - tento zoznam by mal zahŕňať aj lieky, ktoré nie sú na lekársky predpis, ako napríklad Acylpyrin (Aspirín, Anopyrin), vitamíny alebo lieky proti alergiám a nachladnutiu.
* Ak nemôžete za lieky priplácať.
* Ak trpíte nejakou alergiou alebo kontraindikácií a akým spôsobom tieto problémy riešite.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

nazor na lekara

renata | 12.02.2012 11:24
nemozem sa pytat na liek lekara lebo len zacne nadavat na poistovnu a hovori stale o peniazoch uz sa bojim nieco sa aj opytat beriem lieky na kt.ale opucham cela ,zmenila som aj lekara nepomohlo ani to jaky jeden taky druhy len nadavky aky su chudaci.s pozdravom renca

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky