Kožné ochorenia - lišaje

Iritačný dermatitída, laicky nazývaná lišaj, je zvyčajne spôsobená podráždením slinami. Môže ju ale tiež vyvolať podráždenie kože nejakými chemikáliami alebo nedostatočnou hygienou.


Čo je lišaj?

Iritačný dermatitída, laicky nazývaná lišaj, je zvyčajne spôsobená podráždením slinami. Môže ju ale tiež vyvolať podráždenie kože nejakými chemikáliami alebo nedostatočnou hygienou. Vznik lišaje môže súvisieť aj s infekciou alebo s reakciou na určité lieky. Často sa objavuje opakovane. Toto ochorenie je infekčné a tea nákazlivé.

Prvni príznaky

Hlavnými príznakmi tohto kožného ochorenia je zapálená strupovitá pokožka okolo pier a suché popraskané pery. Koža je začervenaná a svrbia alebo pália. Lišaj ale môže postihnúť aj inú časť kože ako pery a ich okolie.

Liečenie tohto kožného ochorenia

Lekár vám predpíše masť obsahujúca kortikoidy a odporučí vyhýbať sa kontaktu slín s postihnutou pokožkou. Deťom, ktoré môžu mať silné nutkanie oblizovat sa ďalej, zvlhčujte lišaj zasiahnuté miesta vazelínou. Nepríjemná chuť vazelíny je od ďalšieho oblizování odradí. Suché pery často potierajte balzamom na pery.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky