Tenis a pravidlá hry

Ak hráč Uhra bod, je stav 15:0, Uhra Ak druhý je to 30:0, ak získa tretí je stav 40:0 a po štvrtom uhraném bodu, vyhráva hru. Ak je stav 40:40, jedná sa o zhodu a najbližší bod sa počíta ako výhoda pre toho hráča, ktorý ho získal.


Pravidlá hry v tenise

Hra začína podaním, ktoré sa vykonáva zo základnej čiary. Hráč, ktorý podáva si nadhodí loptičku a udrie ho raketou a to skôr ako dopadne na zem. Keď podáva zľava, musí loptičku umiestniť do pravého stĺpca súperovho poľa a naopak. V prípade, že podá chybne, má možnosť opravného druhého podania. Zmena podania sa vykonáva pri získaní hry pre jedného hráča.

Akonáhle bolo podanie vykonané dobre, tak sa hráči striedajú v úderoch, do doby ako jeden nestihne alebo neodohrá loptičku a alebo sa dopustí iného priestupku (trafí sieť, zahrá dvojdomek, dotkne sa lopty telom atď)

Ako sa počítajú body v hre

Ak hráč Uhra bod, je stav 15:0, Uhra Ak druhý je to 30:0, ak získa tretí je stav 40:0 a po štvrtom uhraném bodu, vyhráva hru.

Ak je stav 40:40, jedná sa o zhodu a najbližší bod sa počíta ako výhoda pre toho hráča, ktorý ho získal. Ak získa ten istý hráč nasledujúci bod, vyhráva hru. V prípade, že ho nezíska, je to opäť zhoda.

Hráč, ktorý ako prvý získa 6 hier, získava tak jeden set. Zápas sa hrá na dva alebo tri víťazné sety, podľa toho, ako to určí organizátor súťaže.

Cieľom hry je získať požadovaný počet sedu, skôr ako protihráč.

Dĺžka a šírka hracieho poľa

Tenisový kurt je dlhý 23,77 ma široký 8,23 m. Uprostred kurtu je sieť, zavesená vo výške 0,914 m (uprostred).

Ako má vyzerať tenisová raketa

Dĺžka tenisové rakety nesmie presiahnuť 73,66 cm. Tvorí ju striedavo prepletené alebo zviazané struny (tzv. výplet), pripojené k rámu.

Popis tenisového hracieho loptičky

Loptička určený pre tenis musí mať vonkajší povrch všade rovnaký. Je z látkového poťahu žltej farby. Správny tenisový lopta by mal mať odskok vyššia ako 1,35 ma menšia než 1,47 m, ak bude pustený na betónový podklad z výšky 2,5 m.

Londýn - Wimbledon

Wimbledon je najprestížnejšia tenisový šampionát, ktorý sa každoročne odohráva v Londýne.

Zaujímavosti z Wimbledonu

Prvý Wimbledonový šampionát bol odohraný v roku 1877 a mal iba mužskej amatérske účastníkmi.

Tenisového turnaja vo Wimbledone sa získa najviac zúčastnil Atrhur William Charles. Celkovo tu hral 35-krát a to medzi rokmi 1888 - 1927. Pri poslednom turnaji mu bolo 41 rokov.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky