Pečeň, príznaky, liečba, regenerácia a pečeňové diéta

Pečeň, príznaky, regenerácia a pečeňové diéta. Poškodenia pečene alkoholom. Regenerácia pečene. Rakovina pečene. Liečba poškodených pečene. Pečeňová diéta. Pečeňové testy. Príčiny žltačky. Gilbertov syndróm. Obnova pečene a budúcnosť.


Príznaky poškodenia pečene

Jedným z prvých príznakov postihnutia pečene je únava. Tá sa dostavia náhle, alebo príde pomaly a zostáva. Postihnutý bojuje s únavou, ale vôľou sa to nedá zvládnuť. Veľmi dôležité je nechať si urobiť pečeňové testy!

Únava a poškodenie pečene

Za únavou stojí v naprostej väčšine prípadov ľahko znížená a laboratórnemu (často) nedokázateľné, zhoršená očistná funkcia pečene. Jej zlepšenie prinesie aj to, čomu hovoríme výkonnosť a radosť zo života.

Poškodenia pečene alkoholom

Poškodenie pečene alkoholom je jednou z najčastejších príčin poškodenia pečene u človeka. Existuje priama súvislosť medzi množstvom skonzumovaného alkoholu a rozvojom pečeňového ochorenia. Tolerancia alkoholu je u žien nižšia ako u mužov.

Kedy alkohol poškodzuje pečeň

Už 20g čistého alkoholu za deň u žien (200ml vína alebo 60ml destilátu) a 60g u mužov (1200ml 12 ° piva) môže pri pravidelnej dennej konzumácii viesť počas niekoľkých rokov k pečeňovými poškodeniu. Pravidelné denné pitie alkoholu je viac nebezpečné ako pitie občasné. Mechanizmus vzniku poškodenia pečene nie je presne známy. Alkohol výrazne zhoršuje prognózu chorých s dosiaľ nepoznaným latentne prebiehajúcim ochorením pečene.

Poškodenie pečene a metabolizmus alkoholu

Viac ako 90% alkoholu je oxidačnými pochodmi metabolizuje v pečeni, malé množstvo nezmeneného alkoholu sa vylučuje obličkami, pľúcami a kožou. Existujú tri základné enzymatické systémy metabolizmu alkoholu. Hlavná časť je oxidovať alkohol v cytosolu hepatocytov, na acetaldehyd. Ten je konvertovaný aldehyddehydrogenázou na konečný acetát, ktorý je ďalej metabolizovaný na acetyl-CoA. Acetyl-CoA je kľúčovým enzýmom, ktorý môže byť zapojený do radu ďalších metabolických pochodov (mastných kyselín, cholesterolu, do Krebsovho cyklu, ktorý je ale po požití alkoholu spomalený).

Poškodenia pečene alkoholom a dedičné faktory

Aktivita alkohol je daná geneticky, čím sa vysvetľuje rôzne individuálne vnímavosť k alkoholu. Druhým metabolickým systémom je MEOS (microsomal etanol oxidizing system), ktorý je lokalizovaný v mikrozomálnych frakcii. Tento systém sa uplatňuje len pri vyšších koncentráciách alkoholu. Pri chronickom abuse alkoholu dochádza k zvýšeniu aktivity tohto systému (enzymatická indukcia cytochrómu P-450), čím sa vysvetľuje rastúci tolerancia k alkoholu u chronických alkoholikov. Zvyšuje sa tiež tolerancie niektorých liekov, do ktorých metabolizmu je cytochróm P-450 zapojený (sedatíva, antibiotiká, trankvilizéry). Tretím systémom, ktorý sa zúčastňuje metabolizmu alkoholu iba malou mierou, je pečeňové kataláza, taktiež obsiahnutá v mikrozomálnych frakcii hepatocytov.

Regenerácia pečene - prírodné lieky

Pestrec mariánsky - regenerácia a ochrana pečene

je jednoročnou domáce rastlinou, v poslednej dobe veľmi široko pestovanou. Plody tohto ztepilého bodliaka - ľudovo nazývané semená - sú u nás bežne na trhu; obsahujú 20 - 30% mastného oleja, 0,6% sterolov (betasitosterol, stigmasterol, kampesterol, flavonoidy (taxifolin, kvercetin) a flavonolignanov (silybin, silydionin a silikristin ), dimérní koniferylalkohol, 0,04% tokoferolov, amíny (tyramín, histamín) a až 30% bielkovín. Hlavnými, hepatoprotektívne pôsobiacimi (ochrana pečeňového tkaniva) antioxidačne účinnými látkami sú flavonolignanov; chráni pečeň pred postihnutím chemickými jedmi (amanitínu, falloidínu z húb , tetrachlórmetán ai); silybin znižuje oxidáciu tukov, tlmí produkciu prostaglandínov a tým znižuje vznik nešpecifického zápalu v postihnutej tkanive, zvyšuje prostredníctvom stimulácia nukleolárního enzýmu polymerasy aj rýchlosť syntézy ribozómovej ribonukleových kyselín. Tým môže byť zosilnená biosyntéza bielkovín a regenerácie buniek.

Rakovina pečene

Pri dlhodobom zápale pečene, zhoršovaniu zdravotného stavu bez liečby býva len pozvoľné. Väčšina zápalov pečene končí cirhózou - zápal ničí pečeňové bunky, tie sa síce obnovujú, ale neudrží sa zápalom tempo a sú nahrádzané nefunkčným väzivom (pečeň tvrdnú). Pretože ale schopnosť regenerácie pečene je enormný, existujú stále ostrovčeky pečeňového tkaniva, ktoré sa snažia zregenerovať šialenú rýchlosťou. Štruktúru a funkciu pečene už nedokážu obnoviť, ale vzhľadom k veľkej rýchlosti množenia sa z nich často vyvinie smrtiacou rakovina pečeňových buniek.
Liečba poškodených pečene
Oficiálne tablety sú väčšinou výťažky z bylín. Možnosti podpory a ochrany pečeňové bunky prívodom nejakého lieku do tela je nevďačný záležitosť az účinných látok veľa na výber nie je.

Čo niekedy veľa pomôže

Inhalácia stopercentného lekárskeho kyslíka cez masku z fľaše, asi pol hodiny týždenne. V kombinácii s cielenou masážou chrbta to niekedy prinesie neuveriteľné zlepšenie celkového stavu, sa znovunabytím subjektívne stratené akcieschopnosti.

Bankovanie chrbta

má v prípade vnímavosti k tejto metóde nečakane rýchly a opakovateľný účinok. Baňkuje sa tzv pečeňovej-žlčníková zóna, ktorá sa nachádza zhruba medzi pravou lopatkou a chrbticou. Opakovať to možno raz až dvakrát týždenne, neskôr raz do mesiaca alebo do roka.

Pečeňová diéta

Jej hlavným princípom je vynechanie tukov, ale mali by sa vynechať aj živočíšne bielkoviny. Tie zaťažujú pečeň viac, než sa všeobecne myslí. Preto by sa malo obmedziť nielen konzumáciu mäsa, ale aj solených aromatických syrov, ktoré nie sú jeho zdravú náhradou.

Pečeňové testy

Alanínaminotransaminázy (ALT)

* Norma: 0,1 - 0,78 mikrokat / l
* Normálne hodnoty bez záťaže: 0,2 - 0,25
* Dynamika: hodiny až dni

Aspartátaminotransferáza (AST)

* Norma: 0,05 - 0,72 mikrokat / l
* Normálne hodnoty bez záťaže: 0,2 - 0,25
* Dynamika: hodiny až dni

Bilirubín celkový (bili)

* Norma: 2-17 mikromól / l
* Dynamika: hodiny až dni

Gammaglutamiltransferáza (GMT, GGT)

* Norma: 0,05 - 0,72
* Dynamika: hodiny až dni

Podobne ako krvný obraz, "zápalové markery" alebo iontogram tvoria aj pečeňové testy ustálenú skupinu laboratórne vyšetrenie.

Pečeňové testy zahŕňajú predovšetkým stanovenie hladín troch enzýmov

Pečeňové testy - transferázy

takzvaných transferázy (trasferáza znamená jednoducho povedané enzým prenášajúce niečo niekam, to niečo je nejaký atóm alebo skupina atómov, keby to bol elektrón, tak to nie je transferázy, ale oxidoreduktáza).

Alanínaminotransaminázy (ALT) a aspartátaminotransferázy (AST)

prenášajú aminoskupiny NH2-každá z / na "svoju" aminokyselinu (alanín, resp aspartát), Gammaglutamiltransferáza (GMT, GGT) potom celý glutathionový zvyšok na nejakú inú aminokyselinu. Ako vidno, názvy enzýmov sú to teda síce takmer všeříkající, však takmer aspoň pre mňa takmer nezapamatovatelné ak tomu samy o sebe každý zaberú takmer riadku textu. Preto sa v ďalšom texte budem držať len zavedených skratiek. Hneď na začiatku je dobré si povedať, že hoci sa jedná o "pečeňové testy", sú tieto enzýmy v rôznej miere prítomné vo všetkých bunkách a ich zvýšenie (dolné medze sú tak nízke, že o zníženie nemusíme uvažovať) nemusí ukazovať len na pečeň. Je teda dobré si o nich povedať niečo viac.

AST je enzým s najväčšou koncentráciou nielen v pečeni

ale aj v kostrovom a srdcovom svale. Vyskytuje sa nielen v cytoplazme (dajme tomu základnej náplni) buniek, ale iv mitochondriách (to sú tie malé, značne samostatné "elektrárničky" bunky). Z nejakého dôvodu je v bunke prvý na rane a tak býva v prípade akútneho pečeňového poškodenia jeho hladina relatívne (a pretože majú podobné rozsahy tak iv absolútnych číslach) vyššia ako u ALT. Ak sa však jedná o izolované zvýšenie AST a ostatné pečeňové testy sú normálne, ukazuje tento enzým na možnú inú príčinu - na svaly. Nakoniec ešte mnemotechnická pomôcka pre tých, ktorí si podobne ako ja nedokážu zaboha zapamätať, ktorý že enzým je od svalov: Svaly = AST. ALT je na rozdiel od AST obsiahnuté v najväčšej miere v pečeni. Preto zvýšené ukazuje vždy na pečeň (aj keď samozrejme súčasnej svalovej poškodenia, napríklad pri úraze, nevylučuje).

Pečeňové testy - izolovaná elevácia ALT

relatívne vyššia ALT oproti AST môže znamenať fáze hojenia pečeňového poškodenia, keď sa zdá, že AST sa "hoja rýchlejšie".

Pečeňové testy - GMT

dohodnú pomerne zriedka pretože jeho hladina viacmenej kopíruje hladiny predchádzajúcich dvoch - s jednou dôležitou výnimkou. Je to totiž enzým zúčastňujúci sa odstraňovanie mnohých jedov, zahŕňajúcich v tomto prípade aj lieky a alkohol. Izolované alebo výrazne neúmerný nárast GMT v lekárskej praxi signalizuje zhusta alkoholika či aspoň poriadnu Parbat v niekoľkých predchádzajúcich dňoch či pravidelného užívateľa liekov (vrátane narkomanov).

Pečeňové testy - bilirubín

je jediný "neenzym". Je rozpadovým produktom jednej časti krvného farbiva hemoglobínu - hému. Keď hemoglobín doslúži, je "rozobraný" v pečeni a bilirubín je ako odpad vylúčený do žlče as ňou žlčovody do čreva. A pretože je príroda na rozdiel od človeka šetrná, využije aj zdanlivý odpad - žlč a bilirubín umožňuje vstrebávanie tukov tým, že je "emulguje", to jest robí rozpustnými vo vode a vstrebateľnými črevnou stenou. Ako odpad však bilirubín do krvi nepatrí a jeho zvýšenie dochádza vtedy, ak v pečeni niečo nebehá - preto je súčasťou pečeňových testov. Obvykle to niečo býva na úrovni vylučovanie bilirubínu do žlče - či už na úrovni bunky (v prípade tzv infekčných žloutenek) alebo na mechanické úrovni prekážky odtoku žlče (typicky žlčový kameň). Veľmi zjednodušene v prvom prípade letia hore enzýmy zároveň s bilirubínu (pretože príčinou je priamo porucha bunky) v prípade druhom bilirubín o niečo prechádza enzýmy (pretože bunky sú poškodzované až druhotne vracajúcim sa bilirubínu). V každom prípade je na prvý pohľad viditeľným príznakom tzv hyperbilirubinémiou "žltačka", žltkasté sfarbenie, ktorá ako vidno nemusí byť vždy len infekčný, ako je všeobecne zažité.

Príčiny žltačky ale môžu ležať aj mimo pečeň

napríklad v prípade zvýšeného rozpadu červených krviniek a tým aj hemoglobín. Medicínskych dôvodov môže byť veľa, z tých športových môže pripadať do úvahy opäť aj doping, tentoraz krvný. Organizmus si nadbytočné červené krvinky, či už získaných akokoľvek, nemá dôvod držať príliš dlho a niekedy sa ich môže zbavovať tak razantne, že prebytok hemoglobínu nedokáže dostatočne rýchlo vylučovať do žlče.

Gilbertov syndróm

Treba dodať, že absolútne najčastejšou príčinou ľahké žltačky u športovcov je tzv Gilbertov syndróm, vytvorený dedične defektnom enzýmom bilirubín-UDP-glukuronyltransferázou. Ochorenie je to v podstate neškodné, nositelia tejto chyby len v prípade fyzického stresu všetkých druhov druhu (od hladovanie cez šport až po horúčku) mierne zožltnú. Je zaujímavé, že inak bývajú, nositelia tejto poruchy štíhli a športovo nadpriemerne disponovaní.

* Pečeňové testy - čerpaných od Ondra Vojtěchovský.

Obnova pečene a budúcnosť

Kmeňové bunky sa už dnes vo svete úspešne využívajú na liečbu Parkinsonovej choroby, kedy nahrádzajú poškodené bunky v mozgu. V Česku sa kmeňovými bunkami lieči niekoľko desiatok pacientov po úraze miechy a po infarkte. Kmeňové bunky znamenajú nádej aj pre ľudí s rozsiahlymi popáleninami. Odborníci z buniek totiž budú môcť vypestovať novú kožu, ktorá nahradí popálené časti na tele. Vedci prišli aj na to, že by kmeňové bunky mohli účinne bojovať proti rakovine. Pomôžu aj pri obnove pečene či obličiek.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

ostropestrec

vierka | 15.03.2012 19:12
na stimulaciu pecenovych funkcii odporucam ostropestrec http://www.predajbylin.sk/pestrec_plod/index.html

Liečba kmeňovými bunkami

Karin | 29.06.2012 11:41
Dobrý deň, chcela by som len pridať skúsenosť s aplikovaním kmeňových buniek, ktoré podstúpil môj priateľ. Mal cirhozu pečene a 69 kíl živej váhy - pred aplikáciou kmeňových buniek a po vysadení liečby HCV dvojkombináciou - peg.interferon+ribavirin (jeho pôvodná hmotnosť bola 86 kg). Po liečbe kmeňovými bunkami sa jeho hmotnosť behom 2 mesiacov zvýšila o 9 kg. Pečeňové parametre sa znížili o polovicu a viac, oproti hodnotám pred alternatívnou liečbou. Zároveň sa mu zlepšila kvalita života a to všetko bez vedľajších účinkov. Zatiaľ neľutujeme, že sme podstúpili tento spôsob liečby a tešíme sa z dosiahnutých výsledkov.

prosim kontakt

alena | 09.08.2012 10:39
mohli by ste mi prosim zaslat neake informacie ohladom bunkovej terapie,? podla toho,co som hladala sa tato terapia robi v Kyjeve????alebo sa mylim? budte taka dobra,PROSIM.a kolko taka terapia stoji?.mozete prosim info na moj mail? alena.pullmanova@gmail.com velmi pekne dakujem

pomoc

miroslav | 02.10.2012 18:00
prosim Vás Karin kde sa priatel liečil

Bodliakový olej

Adrián | 23.11.2012 15:11
Práve dnes som bol u lekára pre výsledky testov a bol som prekvapený. Hodnoty ALT a AST na úrovni 1. Pred štyrmi mesiacmi som mal obe hodnoty nad 3. Konzumoval som bodliakový olej(ostropestrec mariánsky). Treba si ale zohnať poriadny nie pančovaný. Najlepšie sú ruské a ukrajinské. Cena okolo 6 až 10€ za 200ml.

Liečba kmeňovými bunkami - Karin

rabikova.m@gmail.com | 07.01.2013 09:51
pani Karin,
prosím Vás mohli by ste mi zaslať informácie, kde sa liečil Váš priateľ. Kontakt /či je to Kyjev/, koľko stojí liečba na mail
rabikova.m@gmail.com
veľmi pekne ďakujem

Vyssie pecenove testy!

Stefan Fazekas | 12.03.2013 12:37
Dobry Den!

Cchem sa informovat ohladom zhorsenych pecenovych testov tyka sa to aj AST aj ALT , AST 1.02 , ALT 1.92 vysledky su z dna 28.2.2013 , AST 1.67 , ALT 3.40 vysledky su z dna 4.3.2013
v oboch pripadoch GMT boli dobre,aj CRP bolo v norme to znamena ze zapal pecene bol vyluceny , no mal som nastupit na operaciu v 11.3.2013 ale na ARO mi povedali ze mam zvysene hepataln.vysledky a zato mi dali nahradny termin, mali ma operovat v januari dali mi termin na marec a terz toto uz som nestastny z toho . caka ma operacia lavej klucnej kosti a praveho clenka extrakcio OSM

majky4@centrum.sk

milan kansky | 04.04.2013 21:11
mozte mi poslat info.ohladom liecby kmenovych buniek..moja pritelka ma cirhozu a zachrani ju uz len tato metoda.dakujem

Pečeňová diéta

Alicia | 25.05.2013 21:52
Áno, pečeňová diéta je nutná pri zlých pečeňových testoch, lebo strava dokáže ovplyvniť negatívne ich výsledky. Viac informácií o pečeňovej diéte nájdete na http://www.dietyachudnutie.sk/diety/liecebne-diety/pecenova-dieta/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky