Extázy, mariuhana, ketamín, durman, meskalín

Fenmetrazin (má morfolinový kruh) bol v roku 1954 použitý na liečenie obezity a už v roku 1956 bola zistená závislosť. Je to stimulant s podobnými vlastnosťami ako amfetamín.


Život či drogy - Amfetamín

Amfetamín a Fenmetrazin sú látky, ktoré môžeme z hľadiska rozdelenia drog zaradiť do skupiny psychoanaleptik, jedná sa o tzv budivé amíny.

Amfetamín
Psychoton, (Aktedron, Astedrin, Benzedrin, Elastenon, Dexedrin) Amfetamín bol vyrobený už v roku 1877, účinná je aj jeho pravotočivá (dextroamfetamin - Dexedrin) a ľavotočivé (Levedran) forma. Je to typický reprezentant psychostimulancií. Jeho podanie vedie k väčšej sdílnosti a urýchlenie reči, vo vyšších dávkach k stavu intenzívnej emočnej hyperforie (bleskové intenzívne všeobjímající blaho, orgazmus celej bytosti), všetky vnemy sú neobyčajne silné a jasné, čas ako by plynul pomaly. Myslenie je subjektívne vnímané ako rýchle a prenikavé, v skutočnosti je však bizarné a neproduktívne. Snaha tohto stavu využiť na posilnenie sexuálneho zážitku väčšinou končí kvôli nezáujmu alebo dokonca impotenciu. V závislosti na postoji jedinca a situáciu môžu namiesto príjemných prežitkov prísť aj zlobné nálady a zlosť. V dôsledku bludov pri psychóze alebo depresívnych nálad sprevádzajúcich abstinenčné príznaky sa môžu objaviť pokusy o samovraždu. Toxikoman s amfetamínom podnikajú aj niekoľko dní dlhé ťahy, keď si pri rozpadu jednej dávky ihneď aplikujú novú. Pomocou barbiturátov potom upadnú do spánku trvajúceho aj 24 - 36 h. Existujú aj literárne opisy, viď. napr Hubert Selby.

CHÉMIA:

Oficiálna síran amfetaminia je C18H28N2O4S, síran 1-metyl-2-fenylethylamonný.

Terapeutickej dávky sú 5 mg perorálne, 2 mg podkožne, berie sa však často 30 - 1000 mg iv

Somatické príznaky sú parestézia, kašeľ, stúpa krvný tlak, zvyšuje sa bazálny metabolizmus, objavuje sa tras a potenie. U závislých sú komplikáciami vychudnutosť, infikované jazvy, žltačka.

Amfetamín ovplyvňuje EEG záznam tak, že je aktivita rýchla, amplitúda nízka. Okrem halucinácií a psychotických stavov sa môžu objaviť aj organické mozgové syndrómy, sprevádzané často demenciou. Asi u 10% zomrelých sú merateľné zmeny v mozgu.

Život či drogy - Fenmetrazin

Fenmetrazin (má morfolinový kruh) bol v roku 1954 použitý na liečenie obezity a už v roku 1956 bola zistená závislosť. Je to stimulant s podobnými vlastnosťami ako amfetamín. Urýchľuje psychomotorické tempo, ruší spánok, v závislosti na dávke spôsobuje podráždenosť a kalí koncentráciu pozornosti. Pri opakovanom použití vznikajú schizofrénny psychózy. 16-ročná dievčina tvrdí, že s Fenmetrazinem dokázala za jednu noc opísať 11 zošitov a doučit sa to, čo zanedbala kvôli operácii slepáku. Vzala ráno tri a po troch hodinách dve tablety a potom zase po dvoch hodinách dve. Pod vplyvom Fenmetrazinu čítala rýchlo: "krásne som to vnímala".
CHÉMIA:

Jedna dávka Fenmetrazinu je 10 - 20 mg (25 mg v 1 tablete).
Je to chlorid D (+)-3-metyl-2-fenyl-tetrahydrát-1 ,4-oxazinia.
Riziko vzniku závislosti je podobné ako u amfetamínu.

Život či drogy - Durman, ľuľkovec, blen

Veľká skupina rastlinných halucinogénov je reprezentovaná iu nás rastúcimi zaujímavými lilkovitými rastlinami, väčšinou prudko jedovatými obsahom svojich alkaloidov. Najvýznamnejšími predstaviteľmi tejto skupiny sú durman čiže panenská uhorka, ľuľkovec zlomocný a blen čierny (Solanaceae: Datura stramonium, Atropa belladonna, Hyosciamus niger).

V stredovekom kouzelnictí mali dôležitú úlohu a boli súčasťou čarodejníckych mastí, ktorými sa mazali čarodejnice "pred odletom na sabat", tj aby upadli do zvláštneho mrákotného stavu s bohatými halucináciami a snami. Atropín zvyšuje dynamogenii, túžbu po pohybe, sklon k nemotivovanému smiechu, zrakové, ale aj sluchové a čuchové halucinácie. Halucinácie sú veľmi pohyblivé, mnohotné, lietanie, jazdenie, otáčanie. Zaujímavá je značná tendencia k agresii. Hocikde na svete sa ešte používajú k zmene psychiky (na džezových festivaloch v USA a podobne). Vyvolávajú ďaleko ťažšie poruchy vedomia, ako treba hašiš, LSD, alebo aj DMT. Proti nim je to ako zahrávanie si s dynamitom. S ľuľkovec sa celá koncepcia reality rúca, vedomá kontrola z Zítka je nemožná.

"Jeden moment môžete sedieť a pozerať sa na televíziu a ten ďalší vás naraz vaše mŕtve babička vedľa na pohovke požiada o ešte trochu čaju. Ja osobne som sa kúpal s miliónmi hmyzu a nevedel, či je to skutočnosť, alebo nie ... "I skúsení ako T. McKenna majú strach z miest, kam sa dá s ľuľkovec dostať. Po skončení účinku (trvá 24 - 36 hodín) sú účastníci kritickí. Niektorí farmakologicky vzdelaní závisláci experimentujú aj s týmito látkami ako drogami alebo za použitia čistých alkaloidov. Snažia sa modifikovať obrazy iných intoxikácii, alebo sa pokúšajú zvládnuť niektoré nepríjemné vegetatívne prejavy.

Jednoduchá príprava ľuľkovec ku konzumácii:
(Pozor - všetky časti rastliny sú prudko jedovaté!): Namočia sa na niekoľko dní do alkoholu, potom sa odparí zostávajúce tekutina. Začať je možné s 200 mg zvyšné gumové bázy. Majte pri sebe nejakého priateľa, telefón a číslo nemocnice, radia sa. Ľuľkovité rastliny obsahujú v rôznych zastúpeniach scopolamin, hyosciamin, atropín a meteloidin (durman). V zásade je im chemicky príbuzný kokain. Tieto alkaloidy pôsobia ako parasympatolytika. Blokujú parasympatická zakončenia, vytláčajú acetylcholín.

Život či drogy - Extáza

Extáza (Ecstasy, X, E, Adam, XTC, M & M, MDMA) Bola patentovaná 1913 nemeckou firmou MERCK, a kým nebola zakázaná (v Anglicku 1977, v USA 1985), bežne sa predávala v baroch a kluboch. MDMA má široké spektrum použitia. Je to stimulant, spojený dnes hlavne s tancom na "rave parties", používa sa ako náhrada za Speed (koncentrácia, motivácia, kreativita, energia). Nie menej dôležitý je však jej vplyv na psychiku, vďaka ktorému boli roky používaná k psychoterapii, ktorý spočíva v produkovaní stavov entaktogeneze a empatogeneze.

Entaktogeneze - všetko sa svetom sa zdá dobré av poriadku, človek vníma pocity "mieru" a radosti. Súzvuku so všetkým tvorstvom, matkou Zemou Gaiou. Obvyklé veci sa môžu zdať nenormálne krásne a zaujímavé.

Empatogeneze je vytváranie stavov empatie.

Život či drogy - MDMA

MDMA je vďaka tomu známa ako "hug drug", droga objímanie. Sú zažívanie pocity emocionálnej blízkosti k druhým (ak sebe), spolu so zrútením komunikačných bariér je potom ľahké otvoriť sa, hovoriť s ostatnými. Veľa ľudí vyhľadáva MDMA práve na tento účel: "Konverzácia prúdi ako voda. Viete presne čo povedať a kedy to povedať." MDMA zreteľne zosilňuje zmyslové vnímanie - chuť, hmat, čuch, zrak. Intoxikované sa často dotýkajú rôznych povrchov (kože, navzájom), ochutnávajú jedlá a nápoje. Dotyk a osobný kontakt (sexuálna i iný) sa vďaka emocionálne blízkosti subjektov môže štát intenzívne príjemným. POUŽITIE: Miešanie s účinkami marihuany či LSD (známe ako "XL", väčšina dáva prednosť nižším dávkam) je zdá sa prípustné, nie tak sa sedatívami (Heroín, alkohol - dehydratácia) alebo ďalšími stimulanty (Kokaín, amfetamíny). Smrť nastáva v kombinácii s MAO inhibítormi. Zvyčajná dávka je 80 - 160 mg perorálne (pribl. 2 mg / kg). Efekty sa dostaví po 30 až 45 minútach, dosahujú maxima po 1 - 1.5 h. Tu sa pre predĺženie trip berie 1 / 3 až 1 / 2 pôvodnej dávky. Po ďalších 2 hodinách sa inak začínajú vytrácať. Po mnohých dávkach môže MDMA pre niekoho "stratiť svoje kúzlo", nepomáha ani dlhodobá prestávka. Príčiny sú pravdepodobne skôr psychologické než neurofyziologické.

CHEMIE, pôsobenie:
MDMA (3,4-methylendioxymetamfetamin) je polosyntetický biely kryštalický prášok, chemicky blízky metamfetaminům. Zvyšuje krvný tlak a pulz, sucho v ústach, škrípanie zubov, nystagmus, nauzea. Vo vyšších dávkach (predávkovaní) sú príznaky podobné ako u amfetamínov: závraty, hyperkardie, nervozita. Vo vyvolané eufóriu možno ľahko ignorovať príznaky nebezpečnej dehydratácia alebo prehriatia, vedúci k strate vedomia, hospitalizáciu, v horších prípadoch k smrti. Postihnutého je potrebné schladiť, podávať vodu a ovocné nápoje, nie alkohol.

MDMA tiež zrejme spôsobuje zníženie hladiny serotonínu v mozgu (udáva sa až o 30%), čo by možno mohlo byť príčinou objavujúcich sa depresívnych stavov. Brániť sa dá používaním vitamínov. Neurotoxické zmeny aj cez masové používanie nie sú preukázané (výskumy sa vykonávali len na laboratórnych zvieratách).

Príbuzné látky:
MDA (3,4-methylendioxyamfetamin) bola populárna krátko v 70. rokoch ako "droga lásky"; priezvisko sa niekedy používa aj pre MDMA. Má väčšiu stimulačné účinky a je viac toxická. MDE, MDEA (N-etyl-methylendioxyamfetamin), často nazývaná "Eva", má podobné účinky, menej komunikatívne a emočná, viac intelektuálne. MMDA (3-metoxy-4 ,5-methylendioxyamfetamin) pôsobí zaujímavé halucinácie pri zatvorených očiach, vedomé sny.

Život či drogy - Kysličník dusný

Oxid dusný, rajský plyn (N2O) je nejedovatý, nehorľavý a nevýbušná plyn sladkastej chuti. Jeho anestezující účinok objavil Humprey Davy r. 1799. Je to prostriedok celkového znecitlivenia. Ak je podávaný sám, pôsobí kyanóza a hlbokú narkózu, ktorá by vyústila v udusenia. Používa sa preto vždy v zmesi s kyslíkom. Po zastavení prívodu N2O sa citlivosť veľmi rýchlo vracia. Vylučuje sa z organizmu nezmenený. Počas narkózy rajským plynom sa zvyčajne opisujú vnemy zvonenie v ušiach, nezriedka vyvoláva spomienkové klamy.

Život či drogy - Izopentylnitrit (izoamylnitrit) (Poppers, Popers, Fun love)

Toto farmakum, pôsobiace rozšírenie ciev, sa predpisuje pacientom s angínou pectoris a niektorými druhmi astmatických ťažkostiach pre odstránenie akútnych bolestivých stavov. Je distribuovalo v malých sklenených fľaštičkách;

Aplikačné formou je inhalácia (zvyčajne 0.2 ml čo sa vykonáva tak, že sa liekovka priloží k nosovej dierke a konzument sa zhlboka nadýchne (asi 5 až 6 sekúnd), potom ešte raz u druhej nosovej dierky).

Fyziologický efekt spočíva v miernom uvoľnenie svalstva, navodenie ten istý pocitov aké vyvoláva rajský plyn. Vynikajúci je kombinácia s marihuanou. Pri používaní je lepšie sedieť ako štát.

Kontraindikácie:
znižuje krvný tlak, u osôb s nízkym tlakom sa môžu objaviť bolesti hlavy, srdcový
Život či drogy - DOM, DOB

DOM prvýkrát syntetizoval A. Shulgin a podobne ako LSD u Hofmanna je to jeho "problémové dieťa".

V polovici roka 1967 sa začalo objavovať na uliciach San Francisca pod názvom STP, alebo "Super LSD". STP malo znamenať "Serenity, Tranquility, and Peace" (vyrovnanosť, pokoj a mier), interpretovalo sa však aj ako "Super Terrifying Psychedelic", "Stop The Police", alebo políciou ako "Too Stupid To pukom". V skutočnosti sú tie tri písmená vzatá z názvu jednej úplne nesúvisiace prísady do motorového oleja; istý expert to v populárnom článku o drogách obrátil a napísal, že táto prísada do motorového oleja má psychedelickej vlastnosti - ešte že deti lásky príliš nečítali.

Podobne ako u LSD je človek schopný oddeliť komponenty zložitých vecí, vníma viac farieb a vníma ich ako extrémnej (mení sa ich význam), so zavretými očami je vidieť obrázky synchronizované s hudbou, počúvanie hudby je neuveriteľným z Zítka.

Ako jedna dávka stačí už 3 - 10 mg, spočiatku sa ale distribuoval v 20 mg tabletách a spolu s netrpezlivosťou pri pomalším nástupe, než aký je u LSD (ako obvykle nebolo známe, čo to vlastne je), dochádzalo k častým prípadom predávkovania. Účinky môžu trvať až 24 - 72 hodín, čím viac, tým dlhší trip.

DOM je 2,5-dimethoxy-metylamfetamin. Je veľmi blízky amfetamínu, noradrenalínu a dopamínu. DOM je "čistejšie" 5-HT2 antagonista ako LSD, príznaky sú tiež podobné ako u LSD, ale pri vysokých dávkach sprevádzané zmätenosťou, úzkosťou a zúrivosťou, svalovými kŕčmi a kŕčmi v bruchu. Na to priaznivo pôsobí Valium - Diazepam, alebo opäť chlórpromazín.

DOB (bromo-STP) je chemicky 2,5-dimethoxy-bromamfetamin; spája štruktúru amfetamínu a meskalín. Je to psychotomimetický halucinogén. Rozširuje vizuálne vnímavosť, zosilňuje farby, prichádzajú farebné, dôležité sny. Efekty sú opäť príbuzné LSD.

Prvýkrát sa objavil v Británii v 70. rokoch ako náhrada LSD (tiež na papierikoch, pretože dávky sú 1-3 mg). Aktívny je už pod 1 mg a teda netoxický a relatívne bezpečný, ale boli zaznamenané aj 24 až 36 h trvajúci trip po predávkovaní (75 mg). Priebeh je potom nekontrolovaný, agresívne a zúrivý. Predpokladá sa, že 30 - 35 mg vyvolá smrť. Tiež tu je intoxikácie ovplyvnená neuroleptikami.

Život či drogy - PCP

"Bráni mozgu jasne rozoznávať medzi informáciami zmyslových orgánov a duševnými javy (city, myšlienky). Dôjde k chaosu reality a fantázie, vonkajšieho a vnútorného sveta." Kto užíva týždeň, musí dávku postupne zvyšovať.

Šíri sa heslo:
"Keď vezmeš a prežiješ, si správny chlap."

Dávka niekoľkých mg vyvolá eufóriu a nepokoj, vyššie dávky spôsobujú zúrivosť, poškodzovanie seba a okolie (nie je cítiť bolesť), s čím sa miešajú ospalosť, apatia a kŕče. K smrti dôjde po ochrnutie dýchacieho centra.

PCP je z tejto skupiny najhoršie. Táto droga skutočne zabíja!

Je to phencyclidin, 1-/1-fenyl-cyklohexyl/-piperidin. V roku 1957 bol zavedený ako ultrakrátce pôsobiaca narkotikum (Sernylan), neskôr vyradený, alebo nahradený ketamínom.

Od r. 1967 sa rozšírilo jeho pouličné, nemedicínské použitie. Vyrába sa lacno z troch látok a predáva sa väčšinou ako "Angel dust", alebo "Droga šialenstvo" vo forme ku šnupanie, spreje, piluliek čapíkov aj injekcií. Často je bez výstrahy obsiahnuté v marihuanová jointe alebo vydávať za meskalín. Tiež hispánské gangy v New Yorku si do PCP namáčajú cigarety.

Látka sa vylučuje niekoľko dní. Spája sa tu účinok halucinogény, budivého amínu alebo viac a hypnotiká. Priebeh trip je úplne nevypočítateľný. V USA PCP vyskúšali už milióny ľudí - ale aj už v r. 1978 bolo 100 mŕtvych a 10000 dodaných na resuscitáciu. Pôsobí hlavne na hippocampus. Niektorí lekári tvrdia, že k spoľahlivému vnímanie dôjde až za dva roky po vysadení užívania - objavujú sa totiž "flash-back" stavy ako po LSD a hašiš, post-PCP depresia a iné psychózy. Na akútny stav zaberá chlórpromazín, Meperidin.

Život či drogy - Ketamín

Kačka (K, Ket, Special K, Vitáamin K, Cat Valium)

Ketamín je anestetikum, otestované (vo Vietnamskej vojne) a celkom bezpečné, ktoré spôsobuje disociáciu - oddelenie vedomie od tela. Je príbuzný s PCP.

Zážitky sa líšia podľa spôsobu aplikácie:
objaví sa fragmentácie, chaos, hudba (psychedelické, S. Grof odporúča pomalú a rozpínavá hudbu, nemala by byť moc nahlas) znie bezva, zužuje sa šírka pásma vnímaných frekvencií. Vône a chute miznú. Niekedy sa miešajú časovej súvislosti, prichádzajú aj zážitky smrti. Asi po pol hodine sa vracia ostrejší zrak a schopnosť reči (po im dávke). Je opäť vhodné vytvoriť si pre trip príjemné priateľské prostredie, pretože všetko závisí na nálade., Br> Ketamín je empatogen, pri trip je možné cítiť prítomnosť mnohých ľudí a porozumenia s nimi.

Bežná dávka je i.m. 2 mg / kg ("dobré" účinky už od 0.5 mg / kg), stav polo-bezvedomia sa dostaví do 2 minút a trvá 20-30 minút. Anestetické efekty trvajú potom ďalej až 4 hodiny a môžu byť sprevádzané silnou nevoľnosťou a neschopnosťou pohybu.

Perorálne je nutné brať asi 4x viac: prášok (získa sa zahriatím) sa zaleje 1 cm horúcej vody, rozmieša, a pridá sa niečo kyslého, napr pomarančový džús. Efekt sa potom dostaví za 15-20 minút a priebeh je ľahší a dlhší (2-3 h.). Aplikovať možno aj iv, s veľmi rýchlym a silným efektom (neradno pichať si ho vlastnoručne a postojačky).

Pôvod Ketamín spadá niekedy do rokov 1963-65, kedy sa vyvíjala skupina phencyclidinů (Cl-395, PCP, Sernyl, Cl-400, Cl-581 = Ketamín). Je to 2 - (2-Chlorophenyl)-2-methylamino-cyklohexanón.

Ovplyvňuje 3 receptory: NMDA, Sigma a PCP2, fyziologické príznaky sú zvýšený krvný tlak, nauzea.

Ak sa Ketamín berie príliš často, nastáva voči nemu rezistencie a doba trip sa skracuje; prestávky by mali byť aspoň mesiac.

Nesmie sa používať s alkoholom, barbiturátmi, Vali (LSD, MDMA sú v poriadku).

Predávkovania nič neprinesie, je nepríjemné, nebezpečné až pri 20 mg / kg.

Ketamín je dnes používaný veterinári, je k dostaniu na predpis vo veterinárnych lekárňach (Narkamon, 50 mg / ml, 300 Sk 50 ml).

Život či drogy - Deriváty kyseliny lysergovej LSD

Diethylamid kyseliny lysergovej (LSD 25, LSD)

Bol pripravený roku 1938 stolom a Hoffmanom. Je to dnes najrozšírenejší psychotikum, eidetikum, fantastikum; najpresnejšie je to deliriogen alebo halucinogén. Látka má výhodu, že pôsobí už vo veľmi malých dávkach (per os 10 gama) a je vo veľkej väčšine prípadov neškodná. K experimentálnym intoxikácie sa používa dávok 20 - 250 gama. Účinná dávka je 1000 krát slabšie než dávka atropínu alebo morfínu.

U zvierat sa po LSD prejaví veľká vzrušenosť, u psa a mačky veľká dávka pôsobí katatonní syndróm. Na izolovaná králičie maternici je LSD uterotonikum. Pôsobí aj na nižšej zvieratá: u pavúka Zillax - notata dôjde k špecifickej zmene stavby pavučín, odlišné od pôsobenia iných látok. Akvarijné ryby Betta splenderis, Lebistes reticulatus ai pod vplyvom LSD mení sfarbenie. Dochádza ik motorickým poruchám, retrográdnímu plávanie, rotáciou okolo osi, chvenie, nepohyblivosti s hlavou u hladiny.
Účinok u zdravých ľudí:

Otrava po podaní per os vypukne asi za 1 / 2 až 3 / 4 hodiny, vrchol dosahuje za 2 hodiny. Na tejto výške zotrváva asi 2 hodiny, potom nastáva dekrescence, asi za 6 hodín je návrat k norme. U niektorých osôb vzniká ešte druhý nástup príznakov; ak je látka podaná ráno, nastupuje druhá fáza večer av noci. Druhý deň býva lysohlávky česká, Lysohlávky.

Lysohlávky česká (Psilocybe Bohemica), predtým P. coprinifacies alebo P. mairei. Od roku 1984 je v zahraničí považovaná za identickú s P. cyanescens.

Už staré aztéckej a neskôr novodobej mexickej kmene Indiánov Strednej Ameriky používali pri rituálnych obradoch av ľudovom lekárstve plodnice drobných lupenatých húb s tmavými výtrusy a nazývali ich teonanacatl, tj mäso bohov. Tieto huby boli a sú doteraz významnou súčasťou náboženských kultov Indiánov v Mexiku, v oblasti Oaxaca. Misionári sa snažili pohanské zvyky vykoreniť, preto je domorodci správali v tajnosti.

Ako prvý Európan opísal v 16. storočia teonanacatl a jeho účinky španielsky mních Sahagun. Konzumovanie týchto húb bolo aj významnou súčasťou korunovačné slávnosti Montezuma v roku 1502. Hernandez, osobný lekár španielskeho kráľa Filipa II., Ktorý skúmal lekárske znalosti mexických Indiánov, uvádza tri druhy omamných húb. Napriek tomu boli naše terajšie vedomosti o druhoch a chémii "svätých húb Mexika" získané nedávno. Zavinil to čiastočne americký etnobotanik Safford, ktorý v roku 1915 tvrdil, že nejde o huby, ale o kaktus Peyo (Lophophora Williams). V tomto kaktusu bol preukázaný meskalín, ktorý je známym halucinogény a má trochu podobné účinky ako niektoré lysohlávky.

Už v r. 1919 tvrdil BPReko, že v Mexiku rastú halucinogénne huby, ale až Weitlauer v r. 1936 to zdôvodnil vzorky.

Štúdiom psychotropných účinkov mexických húb sa zaoberal RE Schultes z Haewardské Univerzty v Cambridge a neskôr RG Wasson so spolupracovníkmi, mykologem R. heme z Paríža a fytochemikem A. Hofmann zo Sandoz laboratórií v Bazileji. V šesťdesiatych rokoch určil R. Hem tieto huby ako lysohlávky (Psilocybe). A. Hofmann izoloval z lysohlávky mexické (P. Mexicana) prvý látku s psychotropnými účinkami a nazval ju Psilocybín. Psilocybín je 4-fosforyloxy-N, N-dimetyltryptamin. Jeho defosforylovaná forma je psilocin, ktorý je nestály. Účinky oboch alkaloidov sú blízke účinkom dietylamidu kyselny lysergovej (LSD), ktorá je obsiahnutá v námeľu. Psilocybín a jemu podobné zlúčeniny (psilocin, baeocystin, norbaeocystin) boli preukázané v mnohých druhov lysohlávek z Mexika, Austrálie, Novej Guiney a Európy, ďalej v niektorých druhoch rodov kolok (Conocybe), kropenatec (Panaeolus), křehutka (Psathyrella), šupinovka ( Gymnopillus) a štítovka (Pluteus).

V Československu bol Psilocybín preukázal napríklad v lysohlávce kopijovité (Psilocybe semilanceata) alebo lysohlávce české a boli porovnávané účinky oboch týchto druhov. Halucinogénne účinky týchto húb javí sa ako potenciálne perspektívne v psychodiagnostike a snáď iv psychoterapii, je však treba varovať pred požitím podobných húb bez lekárskeho príkazu, alebo ide o látky toxické.

Podrobnosti v špeciálnej literatúre: (napr. Hoffer a Osmond: The Hallucinogens, 1967 Academic Press).

V súčasnej dobe je veľmi populárny drogou marihuana (konope). Z istých kruhov sa začalo nemoderných, že konope bude legalizované, naopak prišli novely zákonov, ktoré naopak pritvrdili v pohľade na množstvo a druhy držaných drog. Či tieto novely pomohli alebo nie posúďte sami, ich znenie nájdete v tomto programe tiež. V tejto kapitole sa Vám pokúsim načrtnúť základné poznatky o asi najpoužívanejšou droge v ČR.

Život či drogy - Konope - marihuana

Konope (Cannabis sativa, cannabis indica) poskytuje halucinogény a tíšiace prostriedky, vrátane marihuany, tetrahydrokanabinolu (THC, Marinol), hašiš, a hašišový olej (hash oil).

Konope však nie sú len drogy; keby jeho pestovanie nebolo zakázané, mali by sme rastlinu, ktorá poskytuje vlákna na výrobu textilu a papiera, z ktorej sa dá vydestilovať benzín, biologicky oveľa čistejšie, než ten, čo sa používa dnes, mohli by sme jesť jej semienka, bohatá na proteíny a mastné kyseliny, vhodná aj pri diétach pre svoju ľahkú stráviteľnosť (psychotropné účinky nemajú), nehovoriac o jej kvalitách ako dávno známeho všeliek. Okrem toho konope rastie takmer všade, bez potreby ohromných dávok pesticídov a hnojív ako u ostatných plodín. Takmer nevyčerpáva pôdu; môže rast na jednom mieste treba dvadsať rokov. Mnohým civilizáciám už pomohlo prežiť práve konope.
Pěstíme:

Konope siate je nápadná rastlina dorastajúca výšok 2 - 3 m, konope indické je menšia (1 m) a má dlhšiu listy. V Holandsku sa predávajú semená vyšľachtených odrôd, ktoré možno pestovať doma v pohári. Konope totiž potrebuje veľa svetla, bez ktorého správne nevyrastie; pri domácom pestovaní, či už kvôli skrytie alebo urýchlenia sa umiestňuje do uzavretej miestnosti lepkavé AL-fóliou matnú stranou navrch, v ktorej sa svieti výkonnými výbojkami. Osvetlenie by malo byť 10 000 - 30 000 lumenov na štvorcový meter (to je keď vám expozimetrov poradia pre film ISO 100 clonu 11 - 20 pri závierke 1 / 125 s), pri raste menej, keď kvitne viac. Vypestovať sa dá napr: 14 týždňov svietiť 18 h denne, potom dobu osvetlenie skrátiť na 12 ha vytvoriť tak jeseň, a za ďalších 6 týždňov by mali rastliny kvitnúť. Nesmie sa tiež zamomenout na vetranie. Takto sa dá vypestovať kdukoli počas roka, vo voľnej prírode sa vsádza 1. mája .. (Máj)

Ako konope dorastá, majú nové a vyššiu lístky viac a viac THC. Najviac je ho potom v paličkách kvetov samičích rastlín (pestujú sa len samičie; akonáhle sa dajú rozoznať, samčie sa odstráni, alebo sa nechá jedna kvôli semínkům).

Marihuana:

Maria Johanna, marjánka, Maruška, tráva, kapusta (Marijuana, Buddha, blunt, Mary Jane, grass, weed, smoke, ganja, pot, dope, boo, gage, ju-ju, indian Hay, Reefer, joint, doobie, spliff , number, Giggle-smoke, Acapulco gold, Sensimilla, Skunk, Purple Sensi, Thai)
História:

Marihuana, budič smiechu, zďaleka nie je objavom šesťdesiatych rokov tohto storočia. Kanabis je súčasťou tých najstabilnejších a najdlhšie existujúcich kultúr. Psychofarmakologické štúdie z poslednej doby ukazujú, že aktívna zložka konope - tetrahydrokanabinol - má v ľudskom mozgu vlastný receptor, čo naznačuje, že človek a marihuana k sebe majú dávny předkulturní vzťah (čínskym znakom pre konope je veľký "človek"). Drogy z konope často hrali dôležitú úlohu pri rituálnom spoijení s božstvami, i keď ich použitie ako liek alebo masť pre duchovné, meditačné, euforické a relaxačné účely bolo väčšinou tabu. V rokoch 1430/31 bola aj Johanka z Arku obvineniam z užívania najrôznejších "čarodejníckych" bylín vrátane konope. V mnohých starých budhistických legendách je zase napísané, že "Siddharta" (Budha) sám užíval a nejedol nič iného ako konope a jeho semená, a to oných 6 rokov predchádzajúcich jeho osvietenia a zjavenia štyroch veľkých právd budhizmu.

Predstavivosť ovplynená skúseností s hubami a konope vytvorila vo fantázii Lewisa Carrolla Alenku v ríši divov. Konope si od začiatku nášho storočia užívali takmer štyri generácie Američanov. Prakticky každý v téhle krajine býval od svojho detstva v povznesenej nálade vďaka jeho užívania. Vtedy protispoločenský nálady alebo násilia a predpisovali extrakty ako liek i deťom. Náruživí fajčiari konope boli aj Mexikánci, ako vidno iz originálneho textu piesne 'La Cucaracha'.

Celkom možno povedať, že užívacie marihuany prechádza dvoma štádiami: štádiom sevřenosti a úzkosti a štádiom eufórie a vnútornej blaženosti. V tomto druhom štádiu si niektorí počínajú veľmi detinsky, robia nezmyselné veci a upadajú občas do neztišitelného smiechu. Táto dobrá nálada niekedy prejde v plač a telesnú i duševnú kocovina. Rozkoš nemá ráz ukojenie, skôr čisté spokojnosti ako po dobrej správe alebo po úspechu. Zmysly sú niekedy zostrenia, najmä sluch a chuť. Jedlo treba nadobúda nevšedný chutnosti, šramot znie ako rany z dela. Zrakom vnímané je niekedy skreslené, charakteristické je zlé odhadovanie času a priestoru.

Najznámejším miestom, čo sa týka marihuany, je dnes Amsterdam. Už od r. 1975 nie je v Holandsku vlastníctvo, výroba a predaj do 28g marihuany trestným činom a ich úrady prakticky tolerované (snažia sa oddeliť trh tvrdých a mäkkých drog, kontrolovať ich a závislým na tvrdých drogách pomoci, čo sa im darí). Aj keď to úplne legálne zase nie je, existuje podľa odhadov v Amsterdame 200-600 "cofee-shops", kde sa pri pulte, v oddelenej Kukan ako v zmenárni, alebo u nenápadného človeka v rohu vyskytuje "menu" rôznych druhov silné trávy, ktorú je možné zakúpiť v cenách pod 20 guldenov za gram (joint).

V ČR je užívanie marihuany nelegálne a nákupom tejto drogy na "ulici" alebo od priekupníkov drog (kde sa vyskytuje v cene okolo 250 - 350,-Sk), sa vystavujete nebezpečenstvu trestného postihu. Neberte drogy!

Kanabis sa používa v rôznych formách:
ganja (samičie kvetenstvo čiže šúľky pokryté lepkavou živicou)
bhang (horné listy samičie rastliny)
charas (živica zotretá rukami zo samičích kvetenstva)
hašiš (živica extrahovaná s tukmi vo vriacej vode a Kryštalizovaný).
Termíny bhang a hašiš sú v niektorých miestach používajú pre nápoje pripravené z konope:

"Bhang" je slabšia ako iné produkty z konope a hovorí sa o ňom, že upokojuje krv. Aj preto, že sa často konzumuje ako tekutina, býva v horúcom počasí považovaný za zdravšie ako normálne fajčenie.
Pripravuje sa asi takhle:

Zoberie sa okolo pol libry (250 g) konope, a to listy, pri slabej kvalite radšej puky. Semená sa od listov neoddeľujú. Zahrievajú sa na suché panvičke na stredne silnom plameni, až sú listy chrumkavé a začnú sa uvoľňovať vonné silice. Zmes na pár minút namočia do studenej vody, ktorá sa z nej potom jemne odvodnite. Lístie dáme do vhodnej nádoby paličkou ho miešame a roztloukáme asi dve hodiny. Samozrejme možno použiť mixér. Potom prichádza čas chuťových prísad - pridáme mandle, pistácie, korenie, škoricu, mak, slnečnicové semienka ... podľa chuti. Dokážeme Bhang do konzistencie jemnej kaše, vyškriabeme do bavlneného plátna, ktoré napneme cez vedierko alebo hrniec a lejeme na neho tenounkým pramienkom studenú vodu, zatiaľ čo druhou rukou sa musí kaša jemne hniesť prsty. Pokračujeme tak dlho, kým voda, ktorá odkvapkáva do vedra, je zelene sfarbená. To jest hľadaný nápoj. Malo by ho byť asi štyridsať porcií.

Zo zlé alebo slabé trávy alebo na prípravu ďalších pokrmov je vhodné možné urobiť konopná maslo, posvätné ghí, a to tak, že rozohrejeme asi 0.5 kg masla a vsypeme do neho 100 g čo najjemnejšieho prášku zo suchých listov. Potom sa niekoľko minút zahrieva, preceďte cez plátno a nechá stuhnúť. Zrazenina obsahuje ešte veľa THC, ktorý sa dá napr rozpustiť v alkohole a konzumovať.

Takých receptov je veľmi veľa. Zaoberajú sa väčšinou tým, ako THC z konope čo najlepšie rozpustiť v tukoch, olejoch alebo alkoholu, aby sa potom rýchlo a účinne vstrebalo do organizmu.

Fajčenie marihuany má veľké spoločenské kúzlo. Rituál balenie jointa, "čvaňháka", jeho chválení, posielanie medzi priateľmi i potrebné náhodnými známymi na koncerte s podivným svitom v očiach a vychutnávanie hlbokých šluk sa tu nedá dosť dobre opísať. Niekde je zvykom baliť joint na báze tabaku z klasickej cigarety, inde sa nefajčí z ničoho ako šlukovek, podomácky vyrobených aj iných fajok.

Chémia:
Konope dorastá iv miernom pásme, máva menší obsah cannabinolů. Cigareta marihuany (1 g) obsahuje obvykle 5 až 10 mg THC (delta-9-tetrahydrokanabinolu), ktorý je hlavnou účinnou látkou. V jednom grame rastlinného materiálu, vyrobeného u nás, sa našlo od 0.2 do 69.4 mg THC (bežne vo svete je v marihuane 0.3 - 14% THC, vo šľachtených druhoch z Holandska 9 - 27%!), Pričom droga s obsahom nad 3.3 mg vyvolá typické účinky. Množstvo drogy k tomu potrebné je však značne individuálna, tzv automatické dávkovanie.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky