Žltačka - hepatitída A, B, C

Žltačka typu A, B, C. U detí môže žltačka typu A prebiehať bez akýchkoľvek príznakov. Priebeh ochorenia je závažnejší so zvyšujúcim sa vekom. U starších chorých môže končiť aj smrťou.


Žltačka typu A

Žltačku typu A spôsobuje vírus, ktorý do organizmu prenikne ústami. Nakazené osoba vylučuje vírus stolicou. Vírus potom prenáša znečistené ruky, potraviny alebo voda. Inkubačná doba trvá asi mesiac. Žltačka typu A nespôsobuje závažnejšie zdravotné problémy a vo väčšine prípadov nezanecháva po vyliečení žiadne následky.

Príznaky žltačky typu A

* Únava
* Teploty
* Svalové bolesti
* Nechutenstvo
* Bolesti brucha
* Zvracanie
* Zožltnutie kože a očných bielkov

U detí môže žltačka typu A prebiehať bez akýchkoľvek príznakov. Priebeh ochorenia je závažnejší so zvyšujúcim sa vekom. U starších chorých môže končiť aj smrťou.

Žltačka typu B

Žltačka typu B je oveľa závažnejšie. Prenáša sa krvou a inými telesnými tekutinami (spermie, sliny, pošvový sekrét). Podmienkou prenosu je prienik vírusu z infikovanej telesnej tekutiny človeka do krvi príjemcu. Po vyliečení zostáva vírus naďalej v tele a človek, ktorý prekonal tento typ žltačky, musí byť vo väčšine prípadov na doživotný diéte.

Príznaky žltačky typu B

* Príznaky podobné chrípke
* Slabosť
* Únava
* Nevoľnosť
* Žlté sfarbenie kože a očných bielkov
* Tmavá moč

Niektorí ľudia nakazení žltačkou typu B sa úplne nevyzdravie, vírus prežíva v ich tele naďalej a choroba trvá v tzv chronickej forme.

Žltačka typu C

Žltačka typu C môže prebiehať dlho skryto. Šíri sa prevažne krvou au väčšiny nakazených prechádza do chronického štádia. Neliečená môže skončiť cirhózou pečene alebo rakovinou pečene. Proti žltačke typu C doposial neexistuje žiadne očkovanie.

Príznaky žltačky typu C

* Únava
* Prechodné strata chuti do jedla
* Svrbenie kože
* Tráviaca ťažkosti
* Pocit napätia v pravom rebrami

Proti žltačke typu A a B existuje očkovanie, ktoré je najúčinnejšie ochrannou proti tomuto ochoreniu. Proti žltačke typu C zatiaľ očkovanie neexistuje, ale dá sa účinne liečiť.

Navrhnout lepší překlad


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky