Zápal slepého čreva - príznaky a liečba

Zápal slepého čreva - o čo sa jedná. Zápal červovitého výbežku slepého čreva. K čomu je slepé črevo. Slepé črevo - pomoc pri cholere či dysentérií. Apendix je len výchlipka na samom konci slepého čreva. Operácia slepého čreva. Liečba.


Zápal slepého čreva - o čo sa jedná

Slepé črevo alebo apendix nemá pre tráviacej činnosť prakticky význam, ale ak dôjde k jeho podráždenie, môže nás priamo ohroziť na živote.

Zápal červovitého výbežku slepého čreva


Zápal červovitého výbežku slepého čreva patrí medzi náhlej príhody brušnej. Týmto slovným spojením označujeme ochorenia dutiny brušnej, ktoré vznikajú náhle a majú tú vlastnosť, že pokiaľ nie sú rýchlo nelieči, môžu viesť aj k smrti pacienta. Ľudový názov "zápal slepého čreva" je nepresný. V skutočnosti sa totiž nejde o zápal slepého čreva. Postihnutý je len červovitý prívesok - apendix. Ako slepé črevo sa označuje celý začiatok hrubého čreva pod vyústením čreva tenkého.

K čomu je slepé črevo

Pri zápale slepého čreva, lekári v minulosti siahli väčšinou k chirurgickému zákroku a odstránili ho. "Niekedy naozaj nezostáva nič iného a apendix musia z tela von, inak by hrozilo prasknutie, zápal brušnej dutiny a smrť. Ale pokiaľ možno zápal rozohnať a prívesok v tele ponechať, mali by sa o to lekárovi vždy pokúsiť," hovoria vedci z Duke University v Durhame pre časopis Journal of Theoretical Biology.

Slepé črevo - pomoc pri cholere alebo dysentérií

Ak človek ochorie cholerou alebo dysentérií, potom dôjde v črevách k úbytku dobrých baktérií dôležitých pre metabolizmus človeka. V slepom čreve je potom rezervoár, z ktorého môže byť črevnej sliznice opäť osídlená.

Apendix je len výchlipka na samom konci slepého čreva

Akútna apendicitída sa prejavuje rôznorodým spôsobom. Môže simulovať takmer akúkoľvek akútnej brušnej príhodu a naopak môže byť zastretá inými rôznorodými akútnymi stavmi. Ako vyzerá najčastejšia priebeh apendicitída? Zápal apendix vzniká ako náhla príhoda z plného zdravia. Typicky najskôr pocítite bolesť okolo pupka, ktorá sa postupne sa presunie do pravého podbruška. Bude vám nevoľno, môžete zvracať, zastaví sa odchod vetrov a stolice, zrýchli sa vám tep a ľahko sa zvýši teplota (na hodnoty okolo 37,5 ° Celzia).

Slepé črevo a neplodnosť

Miestom, kde môžu protilátky vadiť oplodnení, je blanka kryjúce zrelé vajíčko, zvaná zona pellucida. Ak vytvára si žena protilátky proti tejto blanke - antizonální protilátky, je opäť neuľahčujú splynutie spermie s vajíčkom a následné oplodnenie. Tiež tu je na mieste použiť metódy IVF-ICSI. Príčinou vzniku antizonálních protilátok môžu byť zápaly vaječníkov a ich okolia, treba aj chronický zápal slepého čreva (apendicitída).

Bolesť - zápal slepého čreva

Bolesť sa bude zvyšovať pri otrasoch a chôdzi. Charakter ťažkostí sa pri zápale slepého čreva môže od typického prípadu značne líšiť, a to v závislosti na rôznom umiestnenia aj veľkosti apendix. U detí sa choroba v počiatočných štádiách prejavuje len spavosťou, podráždenosťou a nechutenstvom. Vracanie, teplota a bolesť prichádzajú až pri postupujúcim ochorení. Iba skúsený lekár spozná, či sa skutočne jedná o príznaky zápalu slepého čreva. Včas vykonané odstránenie apendix pri dôvodné podozrenie na zápal je najlepšou prevenciou jeho prasknutie. Zanietený apendix môže chirurg odstrániť z klasického krátkeho rezu alebo laparoskopicky. Voľba techniky záleží na konkrétnom prípadu a rozhodnutia operatéra.

Zápal slepého čreva - príznaky

Zápal slepého čreva sa prejavuje bolesťou v nadbrušku a okolo pupka, ktorá sa sťahuje postupne do pravého podbruška. Toto však nemusí byť pravidlom, vzhľadom k variabilite uloženie slepého čreva. Prechodne môže dôjsť aj k zmierneniu bolesti, ktorá však bez odstránenia príčiny sama nevymiznú. Zápal spôsobuje tiež nechutenstvo, vracanie, zrýchlený tep, nadúvanie a zápchu. Môže sa prejaviť aj ľahko zvýšená teplota. Brucho je citlivé na dotyk.

Zápal slepého čreva - príčiny

Podráždenie apendix a zanietenie môže byť vyvolané nestravitelnými zvyšky jedla. U malých detí môže dôjsť k podráždeniu apendix mrľa alebo škrkavkou. V naprostej väčšine prípadov je však príčina zápalu neznáma a nepredvídateľná. Riziko nie je závislé na dedičnosti, pohlavie ani na veku. Jediné čo môžete ovplyvniť ich životospráva.

Zápal slepého čreva a tehotenstvo

Zápal slepého čreva je nebezpečný u tehotných žien. Nebezpečenstvo spočíva v nemožného určenia diagnózy, pretože maternica prekáža vyšetrenie. Zápal môže tiež prestúpiť na maternicu, kde môže ohroziť aj plod.

Zápal slepého čreva - prvá pomoc

Pri podozrení na zápal slepého čreva musíte okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Zápal slepého čreva Vás môže ohroziť na živote, nie je preto najmenší dôvod na vyčkávanie ani samoliečby.

Operácia slepého čreva

operácia slepého čreva sa vykonáva:

Operácie pre akútny zápal slepého čreva

kedy pacient prichádza s bolesťami v pravom podbrušku. Vzhľadom k tomu, že ide o náhlu brušnú príhodu je pacient urgentne hospitalizovaný na oddelení. Sú vykonané potrebné testy a pacient je väčšinou ten istý deň operovaný. Je odstránené slepé črevo, pokiaľ to situácia v brušnej dutine umožňuje. Ak je však zápal zanedbaný, je možné v niektorých prípadoch vykonať iba drenáž oblasti a slepé črevo sa operuje odloženie za niekoľko mesiacov.

Operácie pre chronický zápal slepého čreva

alebo chronickej bolesti v pravom podbrušku z diagnostických dôvodov. Potom operáciu vykonávame väčšinou laparoskopicky z 3 krátkych rezov v podbrušku. Je prehliadnuté celá malá panva a odstránené slepé črevo laparoskopickú metodikou. Výhodou je menšia pooperačná bolestivosť a menšie množstvo skorých komplikácií. Ako prípravu pred plánovanou operáciou slepého čreva vykonávame deň pred operáciou očistnej klysma, v deň operácie je už pacient lačný a dostáva čapík s antibiotikom. Tieto čapíky potom dostáva aj po operácii podľa aktuálneho stavu i niekoľko dní. Doba hospitalizácie je v priemere 4-5 dní pri nekomplikovanom priebehu operácie.

Zápal slepého čreva - liečba

Zápal slepého čreva sa lieči zásadne chirurgicky, odstránením slepého čreva. Pooperačný priebeh zahŕňa diétu s postupným pridávaním jedla do jedálnička, včasné vstávanie z lôžka z dôvodu prevencie trombembolické choroby a preväzy rany. Ak prebieha všetko bez komplikácií, väčšinou ste do týždňa zase doma.

Slepé črevo a ľudová liečba drahokamy

Citrín rozvíja intelektuálne tvorivé schopnosti a pomáha tak nájsť riešenie pri začiatkoch nových projektov. Starším ľuďom dodáva energiu, chráni pred negatívnymi účinkami žiarenia a pomáha pri depresii, nervozite a únave. Lieči zápaly slepého čreva, podporuje imunitný systém organizmu, chráni pred negatívnymi účinkami žiarenia. (Upozornenie - táto metóda nie je medicínsky potvrdená).


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

drahokami?

jajaja | 23.08.2011 13:38
to fakt niekto pridal na zaver clanku liecbu drahokamami? to ma byt potom odborny clanok? a nahodou si niekto pomylsi a bude sa tak liecit... nezavadzat!!!!

pohnúť mozkom

ty_pero | 24.02.2013 21:22
To bol príklad ľudového liečiteľstva, nie odporúčanie.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky