Vši - voš detská

Príznaky vší. Liečba vší. Odvšivení.Šampóny na vši a lieky.Prevencia proti všiam.Rýchlosť vývoja všetkou závisí na teplote.Ako spoznáme zavšivení. Hnidy - vši. Spoznať zavšivení je celkom jednoduché, upozorní nás na ne veľakrát neznesiteľné svrbenie kože.


Voš detská sa najčastejšie nachádza u detí. Dožíva sa asi 3 týždňov a za túto dobu je schopná naklásť až 150 vajíčok. Z vajíčok sa vyliahnu larvy az tých dospelých vši. Ako larvy, ale aj dospelých vši sa živý krvou. Bodnutie spôsobuje niekedy až neznesiteľné svrbenie. Pri škrabaní sa do kože môže zaniesť infekcia, čo spôsobí vznik ekzému a hnisanie.

Vši sa šíria priamym stykom, hlavne v kolektívoch ako je rodina, škola, hostely apod

Príznaky vší

* Svrbenie vo vlasoch
* Hnidy vo vlasoch
* Zväčšené lymfatické uzliny v tyle a na krku

Liečba vší

Ak sa u Vašich detí objavili vši, umyte im vlasy šampónom, ktorý vši aj hnidy usmrcuje. Dospelé vši vyčešte z vlasov hustým hrebeňom a proti srsti.

Liečba - odvšivení

Liečba Musí byť zameraná ako na dospelé jedince, tak na všetky vývojové štádiá, zvlášť hnidy.

Šampóny na vši a lieky

* Dezinfekčný šampón Parasidose
* Jacutin Gel
* Diffusil H sprej, alebo aj ďalšie preparáty, o ktorých Vás môžu informovať zamestnanci lekárne alebo predavači drogérií.

Všetky preparáty proti všiam je nutné použiť podľa návodu

ktorý je uvedený na každom výrobku. Pre úspešnosť liečby je potrebné liečbu za 6-12 dní zopakovať, aby sa zlikvidovali prežívajúce hnidy az nich vyliahnuté larvy. Pri likvidácii infekcie je treba ošetriť dezinfekčnými prípravkami hrebene a kefy (tie je možné tiež vyvariť), textílie vyprať a vyžehliť. Všeobecným predpokladom v prevencii pred zavšivením je osobná hygiena, predovšetkým časté umývanie hlavy, pri výskyte vší okamžité ošetrenie hlavy, v kolektíve liečba všetkých jedincov, v neposlednom rade tiež dodržiavanie hygieny v holičstvo a kaderníctvo.

Prevencia proti všiam

* Častejšie umývanie vlasov
* Kratšie účes
* Dodržiavanie hygieny v kaderníctve
* Pri výskyte vší okamžite ošetriť hlavu

Voš detská (alebo tiež vlasová či hlavová)

žije v ľudskej hrivu, najčastejšie však býva nachádzané u detí. Je dlhá 2-4 mm, samička kladie denne 3-4 vajíčka, ktoré pripevňuje pevne k vlasu v tesnom susedstve pokožky (tzv.hnidy). Žije asi 3 týždne a za tú dobu nakladie 100-140 vajíčok.

Rýchlosť vývoja všetkou závisí na teplote

z vajíčok sa liahnu larvy, z nich potom asi za 20 dní dospelé vši. Larvy aj dospelé vši sa živia krvou, ktorú sajú prispôsobeným ústnym ústrojenstvom niekoľkokrát denne. Bodnutie silne svrbí, pri škrabanie môže byť do kože zanesená bakteriálnej infekcie a vzniká obraz ekzému a hnisanie kože.

Ako spoznáme zavšivení

Spoznať zavšivení je celkom jednoduché, upozorní nás na ne veľakrát neznesiteľné svrbenie kože hlavy, ktoré núti deti ku škrabanie. Dospelé vši môžeme vyčesať hustým hrebeňom (tzv.všiváček) najlepšie na biely papier, prehliadkou hlavy môžeme voľným okom nájsť striebristo biela vajíčka - hnidy, ktorých je najviac za ušami av zátylí. Podľa výšky hníd na vlasu môžeme odhadnúť dĺžku trvania infekcie.

Hnidy - vši

Ak sú hnidy tesne pri hlave, je napadnutie všetkou hlavovú čerstvé. Voš detská sa šíri hlavne priamym stykom, najmä v kolektívoch, ako je rodina, predškolské a školské kolektívy, ubytovne a pod. V menšej miere potom prostredníctvom rôznych predmetov (hrebeňov, kief na vlasy, pokrývok hlavy, posteľnej bielizne). Postihnuté sú predovšetkým osoby s nízkou hygienickou úrovňou, kontaminované však môžu byť aj osoby prísne rešpektujúcej osobnú hygienu.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky