Pálenie záhy

Pálenie záhy a liečba. Pálenie záhy a riziko ochorenia. Pálenie záhy - aromaterapia pri tráviacich ťažkostiach. Pálenie záhy v tehotenstve. Tráviace ťažkosti a príznaky pálenia záhy. Homeopatie a ťažkosti s trávením.


Pálenie záhy a riziko ochorenia

Riziku pálenie záhy ste vystavení najmä vtedy, podliehate ak hektickému životnému štýlu, uprednostňujete nepravidelné stravovanie, veľké jednorazové porcie jedla a nedostatok prirodzeného odpočinku po jedle. Častou príčinou refluxnej choroby sprevádzané nepríjemným pálením záhy je aj nadmerná obezita. Ak u Vás bola pri gastroskopickém vyšetrení nájdená tzv hiátová hernie, je riziko refluxnej choroby pažeráka opäť zvýšené. Nespôsobuje Ak však samotná kyla ťažkosti, nie je dôvod k jej liečenie.

Pálenie záhy v tehotenstve

Často maminy sužuje pálenie záhy v tehotenstve. Snažte sa jesť menšie porcie jedla častejšie počas dňa, vyhýbať sa koreneným a tučným jedlám, káve a kyslým doplnkom a nejedzte 2 hodiny pred spaním. Z počiatku tehotenstva mamičky vďaka nevoľnostiam spôsobených vyplavovaním hormónu progesterónu nemajú chuť vôbec na nič. Snažte sa zjesť aspoň malé množstvo jedla, ovocie či zeleninu a veľa piť. Hoci treba v žalúdku príliš veľa neudržíte, je nutné telu potravu stále dodávať. Nebojte sa, väčšinou je to stav prechodný, ktorý počas 1. trimestri tehotenstva pominie a alebo sa aspoň zmierni. Obráteným stavom je nadmerné požívanie jedla z dôvodu veľkej chuti alebo hlúpe povery o kŕmenie dvoch ľudí. Verte, že vždy kŕmite len samy seba. Dieťatko si z vášho tela vezme čo potrebuje a zvyšok vám nechá "na pamiatku". V prvom trimestri by mala mamina nabrať okolo 2 kg av ďalších mesiacoch asi 400 g za týždeň. Celkový prírastok hmotnosti by mal byť okolo 12 kg. Zahŕňa hmotnosť plodu, placenty, plodovej vody, zväčšenie maternice a prsníkov, zvýšenie objemu tekutín (opuchy ku koncu tehotenstva) a tvorbu určitého množstva zásobný tukového tkaniva.

Pálenie záhy - aromaterapia pri tráviacich ťažkostiach

Prikladajte horúce alebo teplé obklady na brucho, s maximálne 10 kvapkami éterického oleja, ako napr harmančeka alebo levandule, rozpustenými v malej miske. Zápal a kŕče sprevádzajúce prekyslenie žalúdka pominú. Tieto oleje možno vo dvojpercentným riedenie jemne vmasírovať do kože brucha, ak nie sú ťažkosti príliš veľké.

Bylinná liečba a tráviace ťažkosti a pálenie záhy

Tráviace ťažkosti väčšinou veľmi dobre reagujú na liečbu bylinkami a žalúdočnú kyslosť nie je výnimkou. Dočasné ťažkosti vyrieši teplej čaju z uvedených bylín; proti opakovaným pomôže skôr nálev alebo iné odporúčané postupy.

Pálenie záhy - harmanček (Chamomilla recutita)

uvoľňujúce a protizápalový liek pôsobiaci na celú tráviacu sústavu. Ak ťažkosti s kyslosťou súvisia so stresom alebo přejedením, prináša táto bylina skvelé výsledky.

Pálenie záhy a medovka (Melissa officinatis)

výborná liečivka, ak je za ťažkosťami stres; čerstvé listy majú jemnejšiu chuť.

Túžobník a brest na zanietený žalúdok

Pálenie záhy a túžobník (Filipendula ulmaria)

chemicky podobný aspirínu, upokojuje zanietený žalúdok (pri precitlivenosti na salicyláty ho však nemožno použiť) a znižuje kyslosť.

Pálenie záhy a brest (Ulmus fulva)

účinne tíši zanietený pažerák alebo žalúdok, možno ho podávať pred jedlom, bud \'ako tablety, alebo asi 5 ml (čajovú lyžičku) čistého prášku v troške teplej vody - pri prehĺtaní utišuje sliznice a obaľuje je ochrannou vrstvou.

Tráviace ťažkosti a príznaky pálenia záhy

Keď sa nadbytočný kyslý žalúdočný obsah dostane do pažeráka, zaněcuje a dráždi jeho výstelku a človek pociťuje pálenie záhy. Pravidelné užívanie tabliet proti kyslosti nielen iba skrýva problém miesto jeho riešenie, ale môže mať aj opačný účinok, keď žalúdok naopak podnieti k ešte väčšej tvorbe kyseliny.

Mnohí ľudia majú problémy s kyslosťou žalúdkového obsahu

ktoré bývajú spojené s príliš bohatou alebo korenenú stravou, hltáním jedla v strese či zhone. Ak sa ťažkosti objavujú pravidelne, mali by ste sa pozorne zamyslieť nad tým, čo jete, keď jete a ako rýchlo jete.

Homeopatie a ťažkosti s trávením

Ako obvykle - určujúce sú vlastnosti daného človeka, ale všeobecný výber je nasledovné:

Pálenie záhy a homeopatia - CARBO VEG

pri pocitoch pálenia v žalúdku a kyslým reflexom (návratom obsahu) s prebublávaním kyslého plynu do úst a občasnú nevoľnosťou; príznaky často spôsobuje nadmerné jedlo a pitie.

Pálenie záhy a homeopatie - Lycopodium

pri jednoznačnom pálenie záhy, chorý sa cíti prejedení aj malým množstvom potravy.

Pálenie záhy a homeopatia - Nux vomica

po obžerstvo bohatým jedlom, alkoholom a kávou, ktorá vedie k nevoľnosti a kyslosti spojené s hladujúcim pocitom prázdneho žalúdka.

Naturopatie pri liečbe problémov s trávením

Krátkodobo často pomôže pohár mlieka. Samozrejme nie je vždy k dispozícii a nie je ani trvalo vhodné konzumovať mliečne výrobky, pretože môžu samy o sebe viesť k ťažkostiam s kyslosťou. Je vhodné vylúčiť asi 24 hodín po záchvate pálenie záhy pevnú stravu. Horúce obklady na brucho uľaví ťažkostiam. Aspoň pár dní sa vyvarujte kávy, alkoholu, tabaku, čokolády, múčnikom a korenených jedál a bolo by vhodné, keby ste ich dokázali postupne obmedzovať.

Pálenie záhy a liečba

U lekára K lekárovi Vás privedú najčastejšie dlhodobé problémy s pálením záhy. Veľa z Vás určite najskôr vyskúša reklamou propagované voľne dostupné preparáty. S návštevou lekára by ste však nemali príliš otáľať. Dlhodobé dráždenie sliznice pažeráka môže spôsobiť aj vážne poškodenie pažeráka. Lekár sa Vás najskôr spýta na presný a podrobný priebeh ťažkostí. Ako ťažkosti začali, ako dlho trvajú, čo ich spôsobuje, zmierňujú sa alebo skôr narastajú?

Pálenie záhy a intenzita ťažkostí

Podľa intenzity a dĺžky trvania ťažkostí Vás lekár pri prvej návšteve asi najprv poučí o základných režimových opatreniach (pozri Co ovplyvníte). Predpíše Vám lieky a poučí Vás o špecializovanom endoskopickom a retgenovém vyšetrenie (pozri nižšie). Lieky používané na liečbu refluxnej choroby pažeráka zasahujú do celého problému na niekoľkých úrovniach.

Pálenie záhy a lieky na pálenie záhy - anacid

Jedna skupina liekov znižuje kyslosť žalúdočného obsahu. Sú to tzv antacidá a využívajú reakcie kyseliny a zásady. Príkladom liekov z tejto skupiny je napr Anacid podávané medzi jednotlivými jedlami vo forme suspenzie dávkované v malých vrecúškach.

Pálenie záhy - blokátory H2 receptorov a blokátory protónovej pumpy

Ďalšie skupiny liekov potláčajú tvorbu žalúdočnej kyseliny. Sú to blokátory H2 receptorov a blokátory protónovej pumpy. Z prvej skupiny je známy ranitidín a famotidín (preparáty Ranisan, Famosan), z druhej skupiny omeprazol (preparát Helicid). Najmä posledný menovaná skupina veľmi silne a účinne znižuje ťažkosti a môže pomôcť aj úplnému uzdraveniu.

Pálenie záhy a prokinetika

Ďalšou významnou skupinou sú tzv prokinetika, napr cisaprid (preparát Prepulsid). Tieto lieky podporujú pohyblivosť tráviaceho traktu v správnom smere. Usmerňujú tak i posun stravy a obmedzujú tak návrat žalúdočného obsahu do pažeráka. Ak ťažkosti pretrvávajú alebo sú už od začiatku veľmi výrazné, môže Vám lekár odporučiť špecializované endoskopické a röntgenové vyšetrenie.

Pálenie záhy a röntgenové vyšetrenie

Röntgenové vyšetrenie sa vykonáva pri prehĺtaní špeciálnej kontrastnej látky, napr báriové kaše. Je to kaša pripomínajúca sadru. Pre lepšiu prijateľnosť sa k nej pridávajú najrôznejšie ovocné príchute. Vyšetrenie je bezbolestné a má zhodnotiť jednotlivé fázy Vášho polykacího reflexu a dostatočnosť dolného jícnového uzáveru.

Pálenie záhy a endoskopické vyšetrenie

Endoskopické vyšetrenie sa nazýva gastroskopia. Jeho význam v posúdenia závažnosti a komplikácií refluxnej choroby je nenahraditeľný, čím je určite vykúpená jeho istá nepríjemnosť. Ak je Vám odporúča gastroskopické vyšetrenie, pripravte sa na mierne nepríjemné prehĺtaní dlhého kábla. Jedine tak je však možné starostlivo prohlednout Váš pažerák a žalúdok a posúdiť dostatočnosť dolného jícnového uzáveru. Kábel gastroskopu je vybavený kamerou a svetelným zdrojom. Je možné ním zaviesť aj tenké nástroje, pomocou ktorých Vám lekár pri vyšetrení odoberie nepatrnej vzorky pažerákové alebo žalúdočnej sliznice. Tento odber je nebolestivý. Samotné zavedenie gastroskopu sa vykonáva po lokálnom znecitlivení, čím sa nepríjemnosť vyšetrenie podstatne zmenší. Ak ťažkosti pretrvávajú aj pri dlhodobom podávaní liekov a úprave životného štýlu alebo sa dokonca zosilňujú, býva namieste zváženie chirurgického výkonu.

Pálenie záhy a chirurgický zákrok

Princípom chirurgickej liečby refluxnej choroby je spravidla vytvorenie manžety okolo dolného pažeráka, ktorá zabraňuje prenikaniu štiav zo žalúdka do pažeráka a tým zabraňuje ďalšiemu dráždenie sliznice. Manžeta sa vytvára z hornej časti žalúdka priliehajúce k pažeráka. Tá sa priloží okolo brušného konca pažeráka a pripevní stehy. Manžeta potom tvoria akýsi ventil, nahrádzajúci nedostatočnú funkciu uzávěrového mechanizmu. Operácie sa vykonávajú na väčšine pracovísk laparoskopicky. Princípom je ošetrenie pomocou dlhých tenkých nástrojov zavádzaných z drobných vpichov do brušnej dutiny. Celý výkon sleduje operatér na televíznej obrazovke a nevyžaduje preto veľkú operačnú ranu. Výhodou tohto prístupu je zmenšenie pooperačných bolestí a skorý návrat z nemocnice domov.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Jednoduchý test na dostatok HCL v žalúdku

Vesna | 10.02.2011 14:40
Nadbytok aj nedostatok žalúdočnej kyseliny sa prejavuje takmer rovnako. Nadbytok sa vyskytuje velice zriedka, väčšina ľudí trpí nedostatkom ani o tom nevie. Ak vás páli záha a nemáte dostatok kyseliny v žalúdku a predpíšu vám Anacid alebo iný utišovač, budete v začarovanom kruhu a nikdy sa problému nezbavíte. Vyskúšajte jednoduchý test: Ráno hneď ako vstanete si nasypte do 1 dcl čistej vody 1 zarovnanú čajovú lyžičku sódy bicarbóny. Ak si negrgnete hneď alebo do 5 minút, niektorým sa zadarí až po 30 minútach, tak máte málo žalúdočnej kyseliny a z toho vás páli žáha, máte helicobakterov, žalúdočné vredy a iné radosti. Jednoduchý test (netreba drahý heidelbergov, ktorý u nás ani nemajú k dispozícii) proste chémia základnej školy spolu so zdravým sedliackym rozumom.

Potom namiesto štamperlíkov anacidu je treba zrovnať žalúdočnú kyselinu - skúste u nás kúpiť starý dobrý Acypepsol - nepochodíte, prestali ho vyrábať, pretože priveľa ľuďom pomáhal. Ale na internete sa dajú kúpiť veľmi kvalitné prípravky. Kto nemá zrovnanú žalúdočnú kyselinu tomu nefunguje organizmus ako by mal a keď má k tomu ešte aj zanesený výfuk tak pálenie záhy bude ten najmenší problém ktorý má a v budúcnosti určite bude mať.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky