Liečivé byliny

Tymián obyčajný, Šalvia lekárska, Sedmokráska obyčajná, žerucha, Repík lekársky, Puškvorec obyčajný, Prvosienka jarná, Podbeľ lekársky, Ploštičník hroznovitý, Pivoňka lekárska, Palina pravý, Pohánka siata, Púpava lekárska, Pestrec mariánsky ad.


Prehľad liečivých bylín

Liečivé bylinky rastú vo voľnej prírode už od staroveku. Ľudia sa postupne začali spoznávať a využívať ich liečivé schopnosti. Aké liečivé bylinky rastú v našej prírode a ako nám pomáhajú, sa dozviete tu.

Aníz vonný - Pimpinella anisum

Má výrazný protibakteriálny účinok, upokojuje kŕče zažívacieho traktu, odstraňuje plynatosť, povzbudzuje sekréciu mliečnych žliaz. Silice priaznivo ovplyvňuje činnosť dýchacích ciest, preto sa užíva ako prostriedok proti kašľu pri zápaloch horných ciest dýchacích, rozpúšťa hlieny, uľahčuje odkašliavanie.

Zimozeleň menšia - Vinca minor

Zimozeleň znižuje krvný tlak, užíva sa ju pri potlačení dráždivosti pri kašli, pôsobí sedatívne, býva tiež užívať pri cukrovke. Aj táto liečivá bylina býva používaná pri liečbe najrôznejších krvácajúcich stavov ako je napríklad krvácanie z nosa, z ďasien alebo krvácanie ženských orgánov.

Bazalka vonná - Ocimum basilicum

Podporuje chuť do jedla, pôsobí proti nadúvaniu, kŕčom žalúdka, pri poruchách trávenia po dlhom užívaní liekov, proti nevoľnosti, uvoľňuje pri nervovom podráždení.

Bez čierny - Sambucus nigra L.

Vo farmácii sa používajú hlavne kvety, ktoré pôsobia na zníženie horúčky a uľahčujú potenie. Používajú sa preto pri horúčkovitých ochoreniach z nachladnutia, pri úpornom kašli a angínach alebo ako súčasť upokojujúcich nervových prípravkov. Ako liečivá rastlina nemá bez čierny v ľudovom liečiteľstve konkurenciu. Je osvedčeným ľudovým potopudným, močopudným a "krv čistiacim" prostriedkom. Čierny bez pomáha aj pri migrénach a ischiatických zápaloch. Výluhy z kvetu bazy čiernej sa používajú aj v kozmetike na omývanie uhrovité pleti.

Borovica lesná - Pinus silvestris

Borovica pôsobí protizápalové, uľahčuje odkašliavanie, pri vonkajšom použití zvyšuje prekrvenie pokožky. Vnútorne sa borovica používa pri bronchiálnej astme na podporu odhleňování alebo pri prechladnutí či iných chorobách dýchacích ciest. Tiež sa osvedčila pri reumatizme a rôznych kožných vyrážkach.

Čučoriedka brusnice - Vaccinium myrtillus

Čučoriedkové listy patria medzi hlavné liečivé byliny pri liečbe cukrovky, hnačky, črevného kataru a obličkové koliky. Zvonka môžeme odvar z listov a plodov používať na výplachy a dezinfekciu ústnej dutiny, pri zápale ďasien a na kúpele pri kožných ochoreniach.

Breza previsnutá - Betula pendula

Brezové listy pôsobia močopudne, užívajú sa preto najmä pri chorobách obličiek a močových ciest alebo pri "vodnateľnosti", uplatní sa ale aj pri reumatizme a dne (v čaji alebo kúpeli), údajne znižujú aj hladinu cholesterolu. Brezové púčiky sa užívajú pri zápale kostí, pri odvápnenie kostí, harmonizujú činnosť pankreasu a sleziny, pomáhajú liečiť zápaly obličiek. Březová šťava sa osvedčila pri reumatizme a pri nedostatočnej činnosti obličiek a zároveň je to ľudový prostriedok na ošetrenie vlasov.

Bukvica lekárska - Betonica officinalis

Bukvica lekárska pomáha pri chorobách tráviaceho ústrojenstva sa zapálenú a prekrvenú sliznicou, pri dyspeptickém syndrómu vyvolanom zlou kvalitou žalúdočných štiav, pri zápaloch v oblastiach urogenitálneho traktu alebo ako antiastmatikum. Tiež mierne znižuje krvný tlak a jej účinky bývajú blahodárne i pri nervovej vyčerpanosti. Pomáha pri neuróze, rozrušenie, nespavosti, ľahké depresii alebo ľahké epilepsiu.

Čierny žeriav

Jedná sa o bylinu, ktorá znižuje krvný tlak.

Divozel veľkokvetý - Verbascum densiflorum

Niektoré z účinných látok divozelu tvorí ochranný povlak na sliznici horných dýchacích ciest a tým uľahčujú odkašliavanie. Divozel pôsobí tiež protizápalovo a uvoľňuje kŕče. Keďže však obsahuje saponíny, mohla by pri veľkom predávkovaní alebo pri dlhodobom užívaní poškodiť červené krvinky.


Dub letný - Quercus robur

Kôra duba letného sa využíva k liečeniu rôznych kožných ochorení a vyrážok. Pozitívne pôsobí na kŕčové žily a hemeroidy.

Pamajorán obyčajný - Origanum vulgare

Pamajorán sa používa do jedla pre zlepšenie chuti alebo pri poruchách trávenia.

Drmek obyčajný - Vitex agnus castus

Drmek všeobecný reguluje menštruačný cyklus, napomáha donosenie dieťaťa a podporuje ovuláciu (uvoľnenie vajíčka). Svojím pôsobením pomáha aj pri liečbe akné, pôsobí proti baktériám a hubám a potláča sexuálnu túžbu.

Fazuľa obyčajná - Phaseolus vulgaris

Fazuľa obyčajná sa používa ako pomocný prostriedok pri liečbe ľahších foriem cukrovky. Tiež má výrazný močopudný účinok. Čaj preto pôsobí priaznivo pri zadržiavaní vody v tele, čím dokáže mierne znižovať krvný tlak a je vhodný ako pomocný prostriedok pri liečbe močových kamienkov.

Fenikel obyčajný - Foeniculum vulgare

Fenikel obyčajný sa používa na uvoľnenie kŕčov hladkého svalstva, proti nadúvaniu a na zvýšenie činnosti čriev. Pôsobí dezinfekčne a uvoľňuje hlieny pri zápaloch horných dýchacích ciest. V ľudovom liečiteľstve sa odporúča aj na zvýšenie tvorby mlieka, na omývanie očí pri rôznych očných zápaloch, prípadne ako močopudný prostriedok.

Harmanček pravý - Matricaria recutita

Harmanček pravý používame zvonka pri kožných vyrážkach, hemoroidoch, ošetrovanie spálenín, reumatickom opuchu, rôznych zápaloch, bolestiach brucha, bolestiach obličiek, bolestiach močového mechúra, žlčových kameňoch, na zle sa hojace rany, na vymývanie očí pri očných zápaloch, zápale spojiviek, znižuje bolesť a bráni tvoreniu jaziev.

Hloh obyčajný - Crataegus laevigata

Hloh obyčajný reguluje krvný obeh, znižuje krvný tlak, upokojuje nervovú sústavu a upravuje poruchy ochablého srdcového svalu. Čaj a tinktúra sa užívajú s úspechom pri srdcových neurózach, nespavosti, proti vysokému krvnému tlaku, av rekonvalescencii po záchvatoch mŕtvice. Pred aplikáciou je však potrebná porada s lekárom.

Hluchavka biela - Lamium album L.

Vnútorne sa používa pri kataroch horných dýchacích ciest, poruchách zažívacieho traktu, zápaloch žalúdka, nadúvanie a plynatosti. Zvonka sa používa na mierne zápaly slizníc úst a krku, pri nešpecifické výtoku z rodidiel, povrchných zápaloch kože.

Chmeľ otáčavý - Humulus lupulus

Chmeľ pôsobí sedatívne, podporuje trávenie, má dezinfekčné účinky a pretože obsahuje látky podobné ženským pohlavným hormónom, napomáha u žien regulovať menštruačný cyklus au mužov tlmí pohlavné pud.Chmel sa tiež používa pri nespavosti, nervovom rozrušení, nepokoja, nadúvanie alebo pri ťažkostiach spojených s klimaktériom .

Nevädza modrá - Centaurea cyanos

Nevädza modrá má močopudné a žlčopudný účinky. Používa sa tiež pri zápalových a hnisajúcich očných chorobách.

Ibištek sudánska tráva

Ibištek sa používa do čajových zmesí, slúžia na zlepšenie chuti aj farby.

Jablčník obyčajný - Marrubium Bulhary

Jablčník pôsobí priaznivo na dýchacie cesty, pri srdcových neurózach, podporuje trávenie, má mierne laxatívne účinky, pri chorobách žlčníka. Zvonka sa používa vo forme obkladov alebo kúpeľov na zle sa hojace alebo hnisajúce rany (má protizápalové účinky).

Jahodník obyčajný - Fragaria VESCO

Jahodník pôsobí mierne zvieravo a protizápalovo, užíva sa najmä ako posilňujúci prostriedok pri rekonvalescencii, pri zápaloch črevnej sliznice spojených s hnačkami, pri chorobách obličiek a obličkových kameňoch, zlepšuje metabolizmus kyseliny močovej, znižuje lámavosť vlásočníc. Obklady z jahody sa užívajú pri krvácavých hemoroidoch alebo pri mokvavých ranách, ako kloktadlo sa jahodník užíva pri zápaloch v ústnej dutine alebo pri zápachu z úst.

Jarabina - Sorbus aucuparia

Jarabina je zdrojom vitamínu C, má mierne preháňavé a močopudné účinky. V ľudovom liečiteľstve sa používa pri poruchách štítnej žľazy, pri zvýšenom krvnom tlaku, ako vhodný pomocný detoxikačný prostriedok na podporu pečeňových a obličkových funkcií, zlepšuje metabolizmus, tlmí bolesť, je vhodný pre diabetikov, používa sa aj ako prostriedok znižujúci vysoký krvný tlak, pri sklerotických ťažkostiach a pri poruchách štítnej žľazy.


Imelo biele - Viscum album

V ľudovom liečiteľstve sa imelo odporúča predovšetkým na zníženie krvného tlaku, pri artérioskleróze a chorobách staroby, pri nervových a srdcových chorobách a tiež ako močopudný prostriedok.

Pagaštan konský - Aesculus hippocastanum

Pagaštan má výrazný účinok na cievne steny, ktoré spevňuje a zvyšuje ich pružnosť, ďalej pôsobí protizápalovo a tlmí opuchy (najmä lymfatických žliaz). Užíva sa na kŕčové žily, hemoroidy, vredy predkolenia, trombózy alebo pri nedostatočnom prekrvení končatín. Pagaštan konský používame len zvonka. Plody, semená i listy sú jedovaté!

Skorocel väčší (širokolistý) - Plantago major L.

Skorocel väčší pomáha pri zápale obličiek, zápalu močového mechúra, pri krvavom močení, pri hemoroidoch, chronickom katare priedušiek, kašli, čiernom kašli, pľúcnym astmy, tuberkulóze pľúc, pri poruchách trávenia priložený zápchou. Skorocel väčší uľahčuje odkašliavanie, uvoľňuje hlien (expektoranciá) a upravuje stolicu. Ďalej tiež skorocel väčší pomáha pri hojení rán, omrzlín a popálenín.

Kapsičky pastierskej - Capsella bursa-pastoris

Kokoška pôsobí na hladké svalstvo maternice, pomáha pri liečbe gynekologických ťažkostí, zastavuje vonkajšie aj vnútorné krvácanie, mierne znižuje krvný tlak, zvyšuje tonus maternice a ďalších orgánov malej panvy, ovplyvňuje činnosť pečene a sleziny, užíva sa pri problémoch s močením a pri obličkové piesku, reguluje menštruáciu, tlmí biely výtok a najmä sa uplatňuje pri liečbe gynekologických krvácaní. Zvonku sa používa na pomliaždeniny, na zápaly šliach a to predovšetkým formou obkladov. Pri krvácavých hemoroidoch možno Kokošku použiť vo forme klyzmatu. Čerstvé šťavy možno použiť do boľavého ucha pri prechladnutí.

Alchemilka obyčajný - Alchemila vulgaris

Alchemilka sa používa pri hnačkách a ochoreniach zažívacieho traktu. Používa sa na obklady, vymývaniu a kúpele zle sa hojacich rán a zanedbaných vredov, očných zápaloch, na výplachy pri ochorení dutiny ústnej.

Komonica - Melilotus officinalis

Komonica pomáha pri chronickom bronchiálnom katare, vysokom krvnom tlaku, pri črevnej kolike i ako prostriedok proti nespavosti. Používa sa tiež do mastí a obkladov, kde sa využíva ich protizápalových účinkov.

Žihľava dvojdomá - Urtica dioica

ihľava posilňuje organizmus. Používa sa na zle sa hojace rany, ekzémy aj ako vlasové tonikum.


Koriander siaty - Coriandrum sativum

Koriander siaty upravuje tráviaci trubicu, mierni nadúvanie a pocit plného žalúdka, podporuje vykašliavanie, mierni žalúdočné kŕče a podporuje chuť k jedlu. Zvonka sa koriander používa na ošetrovanie vredov alebo ako mazanie pri ochoreniach kĺbov.

Kozlík lekársky - Valeriana officinalis L.

Užívanie rastliny oceníte hlavne pri liečbe nespavosti, nepokoji a nervozity. Pomôže Vám pri poruchách spánku a nálady, pri depresiách, slabom trasiem, epilepsii a bolestiach kĺbov a svalov. Je vhodný aj pri psychologickom strese, hysterických stavoch, migréne a žalúdočných ťažkostiach. Ďalej je bylina používaná pri menštruačných kŕčoch a príznakoch spojených s menopauzou. Vyššie dávky môžu spôsobiť bolesti hlavy, ľahkomyseľnosť, halucinácie, kŕče, nervozitu!!!

Kotvičník pozemné - Trimbulus terrestris

Kotvičník pozemné pôsobí močopudne, užíva sa pri chorobách obličiek a močových ciest, napomáha rozpúšťaniu močových kameňov, zvyšuje sekréciu žalúdočných štiav a peristaltiku čriev, rozširuje cievy a znižuje krvný tlak.

Krušina Olšová - Frangula Alnus

Krušina Olšová sa používa najmä ako preháňadlo, ďalej má tiež priaznivé účinky aj na celkový metabolizmus organizmu a podporuje tvorbu žlče. Čerstvá pôsobí dávenie. Zrelé plody Krušina majú rovnaký účinok ako kôra, len niekoľkokrát silnejší! Krušina je súčasťou originálne vyrábaných prípravkov, predovšetkým zmesí určených na redukciu hmotnosti a zmiernenie ťažkostí so zápchou.

Chren sedliacky - Amoracia rusticana

Chren pôsobí výrazne antibakteriálne, podporuje trávenie, odhleňuje priedušky, pôsobí močopudne a celkovo povzbudzujúco. Pri vonkajšom použití zvyšuje chren prekrvenie tkanív, čím urýchľuje hojenie a regeneráciu. Zvonka sa tiež chren užíva pri reumatizme alebo pri ischiase vo forme tzv chrenovej placky.

Kukurica siata cukrová - Zea mays saccharata

Kukurica siata sa používa najmä pri ochoreniach močových ciest, upokojuje tráviaci trakt, znižuje vysoký krvný tlak, znižuje hladinu krvného cukru, v tradičnej čínskej medicíne sa používa pri ochoreniach jater.Také sa podieľa na zlepšenie výkonnosti mozgu, zlepšuje náladu, stará sa o zdravú kožu , vlasy a nechty.

Ligurček lekársky - Levisticum officinale

Ligurček lekársky používame predovšetkým pri zápale močových ciest a močového mechúra, k zlepšeniu trávenia, na podporu chuti do jedla, pri znížení hladiny kyseliny močovej v krvi, podpore činnosti žlčníka, zmiernenia nadúvanie, na zmiernenie únavy, Vzpružen nervovej činnosti. Ligurček tiež používame na odstraňovanie opuchov, pri zažívacích ťažkostiach a tiež na rany, ktoré sa zle hoja.

Kapucínka väčšia - Tropaeolum majus

Kapucínka má významné antibiotické a antibakteriálne účinky. Používa sa pri chronických zápaloch pľúc, zápaloch močového mechúra. Užíva sa pre podporu rastu vlasov, proti ich vypadávaniu a proti lupinám.

Lieska obyčajná - Corylus avellana

Lieska obyčajná sa používa pri kŕčoch hladkého svalstva tráviaceho traktu, dyspepsia, nadúvanie a hnačkách. Vnútorne pôsobí lieska obyčajná ako spazmolitikum a diuretikum.

Sladké drievko - Glycyrrhiza glabra

 

ladkého drievka je upokojujúcim liekom na zažívanie, vhodná ako pri žalúdočných vredoch, tak aj pri průjmech.Zmírňuje zápal a pomáha podporovať a obnovovať tráviaci proces. Uľahčuje vykašliavanie, preto je vhodná na úporné kašľa napr. pri bronchitíde či astmy. Bylina podporuje tvorbu mnohých hormónov, ako je napríklad hydrokortizón, ktorý pôsobí protizápalovo.

Levanduľa lekárska - Lavandula angustifolia

Látky obsiahnuté v levanduľu lekárskej pôsobí fytocidně, potláčajú rast baktérií, majú mierne tlmivý účinok na centrálny nervstvo, mierne znižujú krvný tlak, osvedčili sa pri kŕčových stavoch žalúdka i pri rekonvalescencii, pôsobí mierne močopudne a upravuje črevnú činnosť pri nafukovaní a hnačkách, stimulujú pankreas k vyššej produkcii enzýmov. Zvonka sa levanduľa používa ako súčasť mastí pri zápaloch nervov, reumatizme alebo dne (jej silica podporuje prekrvenie pokožky), v kúpeľoch ju možno použiť na zle sa hojace rany.

Lipa srdcovitá (malolistá) - Tilia cordata

Používa sa pri chorobách z nachladnutia (nádcha, kašeľ, zápal priedušiek, chrípka, angína), - podporuje potenie, rozpúšťa hlieny a znižuje dráždivosť ku kašľu. Ďalej pri narušenej funkcii žlčníka a kŕčoch v oblasti čriev a tráviaceho ústrojenstva.

Majorán záhradný - Majorana hortensis

Majorán je mierne sedatívum a diuretikum, používa sa pri nervovej slabosti, prechladnutí, pri zlom trávení, nadúvaní, hnačke a črevnej kolike. Urýchľuje trávenie tým, že zvyšuje sekréciu žalúdočnej šťavy, upokojuje zažívanie, podporuje tvorbu žlče. Vo forme mastí majoránku používame na zle sa hojace rany.

Maliník obyčajný - Rubus idaeus

Charakteristickým znakom pre list je jeho močopudný účinok. Tiež pomáha pri problémoch so zažívacím ústrojenstvom, s vylučovaním tráviacich štiav, pri kašli a bronchitíde. Plod je pre svoj obsah vitamínu A prírodným prostriedkom proti očným ťažkostiam. Vitamín C posilňuje obranyschopnosť tela a spolu s rutínom spevňuje cievy a pomáha pri krvácaní, napríklad krvácanie z nosa alebo ďasien. Rovnako ako list mierni ťažkosti obličiek a močového mechúra. Je prírodným prostriedkom pre zdravú kožu a vlasy.

Mäta pieporná - Mentha piperita L.

Mäta pôsobí proti bolestivým kŕčom tráviaceho ústrojenstva a nadúvaní, tiež ako prostriedok k povzbudeniu chuti do jedla. Mätu je veľmi príjemné inhalovať pri nádche, zápale hrtanu a zápale priedušiek. Mätová tinktúra sa využíva na vonkajšie použitie a to pri svrbenie kože, pri bolestiach hlavy, pri vyrážkach a pri kopřivkách.

Materina dúška obyčajná

Používa sa pri zápaloch v ústach, nehojacich sa ranách, poruchách trávenia a plynatosti.

Medovka lekárka - Melissa officinalis

Medovka lekárska znižuje horúčku, mierni kašeľ, používa sa pri liečbe nespavosti, zrýchlené srdcovej činnosti, nervovom podráždení, upokojuje zažívanie, znižuje krvný tlak, zmierňuje bolesť pri menštruácii.

Nechtík záhradný - Calendula officinalis

Nechtík záhradný pôsobí proti kŕčom, povzbudzuje sekréciu žlče, zastavuje ďalší rast baktérií, pri vonkajšom použití urýchľuje hojenie hnisavých a zle sa hojacich rán a užíva sa aj proti plesniam, pri bercových vredoch, dvanástnika vredoch, krvácanie z nosa, hemoroidoch, alergických zápaloch kože a podobne.

Nátržník husí - Potentilla anserina

Mochna výrazne tlmí kŕče, obmedzuje kapilárne krvácanie, má protizápalový účinok na sliznice, pôsobí žlčopudne, zlepšuje trávenie.

Pestrec mariánsky - Silybum marianum

Pestrec mariánsky má ochrannú funkciu pečeňového tkaniva pri rôznej záťaži, zvyšuje vylučovanie žlče do čriev. Plody pestreca (dnes už skôr lieky obsahujúce ich obsahové látky) sa odporúčajú pri poruchách trávenia, pri poškodení tkaniva pečene jedovatými látkami, ako podporná liečba chronických pečeňových ochorení a pečeňové ciróze (stvrdnutie tkaniva zmnožením väziva). Účelné je použitie pestreca pri žlčníkových problémoch a nechutenstve.

Púpava lekárska - Taraxacum officinale

Púpava sa používa ako podporný liek pri liečbe cukrovky, pri zápalovom postihnutí močového ústrojenstva, obličkových a žlčových kameňoch, pri zvýšenej kyslosti žalúdka a pálenie záhy.

Pohánka siata - Fagopyrum esculentum Moench

Prospieva cievam, ktorým vracia pružnosť, zmierňuje ťažkosti s kŕčovými žilami. Znižuje riziko trombózy, infarktu a mozgovej mŕtvice, chráni pred srdcovými chorobami, znižuje hladinu cholesterolu a vysoký krvný tlak. Osvedčila sa pri zvýšenej krvácavosti, žalúdočných a dvanástnikových vredoch, črevných nádoroch a silnej menštruácii. Pozitívne pôsobí na stavy podráždenosti, nechutenstvo a bolesti hlavy. Cholín regeneruje pečeň, kyselina linoleová znižuje hladinu cholesterolu v krvi a pôsobí proti zrážaniu krvi v cievach. Minerálne látky a stopové prvky v pohánke sú výborné pre tehotné ženy, rekonvalescentov a staršie osoby.

Palina pravý - Artemisia Absinthium

Obe formy (vňať i tinktúra) sa používajú ako prostriedky na zlepšenie chuti do jedla, ďalej pri poruchách trávenia, pri nedostatočnom vylučovaní žalúdočnej kyseliny, žlče a ako prostriedok proti nadúvaniu a plynatosti. Uplatnenie nachádza aj pri kŕčových stavoch čriev a žlčového traktu.

Pivonka lekárska - Paeonia officinalis

V liečiteľstve sa používajú predovšetkým sušené kvetné plátky červených foriem pivonky lekárskej, menej sa používa koreň. Čaj z kvetov sa používa pri astme, epilepsii, ľadvinových kolikách, proti kašľu bolestiam pri dne, čaj z koreňa znižuje črevnú peristaltiku, napätie hladkých svalov a zmierňuje bolesti. POZOR! vo väčšej dávke je pivónia lekárska jedovatá. Je nutné ju užívať pod lekárskou kontrolou.

Plicník lekársky - Pulmonaria officinalis

Plicník má protizápalové účinky, uľahčuje odkašliavanie, zlepšuje trávenie, zvyšuje krvnú zrážanlivosť, pôsobí mierne močopudne a zvieravo. Zvonka sa užíva nálev na omývanie krvácajúcich hemoroidov a zapálených rán.

Ploštičník hroznovitý - Cimicifuga racemosa

Ploštičník hroznovitý používame pri menopauze znižuje návaly horúčavy a potenie, zlepšuje psychický stav, mierni poruchy spánku a pri menštruácii znižuje predmenštruačné bolesti, nervové napätie, horúčku, kŕče maternice, má určité hormonálne účinky. Má tiež protizápalové pôsobenie, mierne znižuje krvný tlak, upokojuje kašeľ, pomáha pri reumatizme, krvácanie ďasien, očným zápalu a lámavosti nechtov.

Podbeľ lekársky - Tussilago farfara L.

Usušené kvety a listy sú súčasťou čajových zmesí, používaných ako pomocný liek pri chorobách dýchacích ciest (zápaly ústnej dutiny, nosohltana, bronchitída, angíny, chrapot, astma atď) a tiež na uľahčenie odkašliavanie. Zvonka sa používa ako antiflogistikum v obkladoch pri zápale žíl, na vredy, na zle sa hojace rany a na ekzémy.

Zádušník obyčajný - Glechoma hederacea

Zádušník všeobecný rozpúšťa hlieny, pôsobí protizápalovo, hojivo, dezinfekčne a močopudne. Ďalej tlmí hnačky, zlepšuje trávenie, podporuje látkovú výmenu, detoxikuje pečeň, tlmí zápaly a svrbenie kože. Zvonka vo forme obkladov a kúpeľov sa užíva na zle hojace rany, ekzémy a kŕčové žily.

Prvosienka jarná - Primula veris

Účinné látky obsiahnuté v prvosence jarnej pomáhajú pri uvoľňovaní hlienov a majú aj močopudný a slabo laxatívny účinok. Koreň je výborným liekom na odkašliavanie, pri bronchitíde, zápaloch horných ciest dýchacích, pri ochorení močového mechúra, močových kameňoch, reumatizme, dne a vodnateľnosti.

Praslička roľná - Equisetum arvense

Čaj z prasličky roľnej používame pri celkovom vysileniu, tuberkulóze pľúc, zápaloch obličiek a močového mechúra, pri krvácaní, zápalu kostnej drene, dávenie, silnej menštruácii, močenie krvi, vodnateľnosti, kŕčoch v žalúdku, záchvatoch žlčníka a pečene, reumatizme, dne, zápale mandlí a ďasien.

Puškvorec obyčajný - Acorus talamus

Puškvorec obyčajný sa používa najmä pri nerůznějších žalúdočných ťažkostiach, podporuje látkovú výmenu, tvorbu tráviacich štiav, upokojuje kŕčovité bolesti a zároveň pôsobí aj dezinfekčne a močopudne. Uplatní sa pri infekčných hnačkách, pri nadúvaní, pri nechutenstve apod Puškvorec taktiež mierne upokojuje (napr. pri neurózach) a pôsobí antidepresívne, tlmí astmatické záchvaty, celkovo zlepšuje stav zoslabnutých ľudí (v starobe, po chorobe, po operácii, ožarovaní, chemoterapii. ..), v niektorých prípadoch pôsobí aj výrazne protialergicky. Zvonku sa používa na reumatizmus, na ekzémy, na omývanie rán alebo ako celkovo posilňujúci prostriedok.

Ruža šípová - Rosa canina

Šípkový čaj sa užíva na celkové posilnenie organizmu a vzhľadom k tomu, že pôsobí aj mierne močopudne, možno ho využiť aj pri zápalových ochoreniach močového ústrojenstva alebo pri obličkových alebo močových kameňoch.

Ríbezle čierny - Ribes nigrum

Sušený čierne ríbezle sa pridáva do čajových zmesí, používa sa pri prechladnutí, kašli, čiernom kašli a reumatizmu. Šťava z plodov má vysoký obsah vitamínov, zvyšuje pružnosť ciev a odolnosť organizmu. Listy aj plody podporujú látkovú výmenu. Čierne ríbezle pôsobí močopudne, proti hnilobe, proti hnačke, skorbutu a posilňuje žalúdok.

Rebríček obyčajný - Achillea millefolium

Rastlina sa používala ako súčasť liečivých čajov na žalúdočné ťažkosti, nechutenstvo a kašeľ. Tiež ovplyvňuje krvný tlak, má protizápalový a hojivý účinok a zvyšuje zrážanlivosť krvi. Používa sa do kúpeľov a na omývanie rán.

Repík lekársky - Agrimonia eupatoria

Vňať repíka lekárskeho sa používa ako mierne zvieravý a močopudný prostriedok. Je používaný pri detských hnačkách, zápaloch slizníc, pri poruchách udržanie moču, zápaloch močového mechúra a ako kloktadlo pri bolestiach v krku a chronických zápaloch horných dýchacích ciest. Boli tiež dokázané priaznivé účinky proti niektorým baktériám, pri liečbe kožného prejavu porfýria a zlepšenie stavu pri chronických zápaloch žalúdka a dvanástnika.

Žerucha - Lepidium sativum

Zlepšuje krvotvorbu, pôsobí protizápalovo a prečisťuje dýchacie cesty. Preto pôsobí priaznivo pri ťažkostiach močových ciest, dýchacích a ľadvinových ťažkostiach. Podporuje trávenie a vôbec pozitívne ovplyvňuje metabolizmus. Konzumácia žeruchy je zvlášť vhodná v zimnom období, keď telo trpí na nedostatok vitamínu C.

Obyčajná všeobecná - Pyrethrum parthenium

Obyčajná pôsobí proti horúčke, rozširuje cievy, znižuje bolesť, podporuje žalúdočnej aktivitu, pôsobí protireumatické, proti migrénam, slabo preháňavo, používa sa pri menštruačných bolestiach či v šestonedelí.

Sedmokráska obyčajná-Bellis perennis

Sedmokráska podporuje vykašliavanie, pôsobí protizápalovo, zvieravo a hojivo. Osvedčila sa pri zápaloch močových ciest a pri zápale obličkových klbiek. Zvonka vo forme kúpeľov sa používa pri rôznych kožných chorobách ako sú ekzémy, lupienka, lišaje, vyrážky či akné a taktiež na zle sa hojace rany.

Škoricovník cejlónsky - Cinnamomum zeylanicum

V liečiteľstve sa používa škoricový olej, tinktúra aj sirup. Kôra je silným dezinfekčným prostriedkom, zlepšuje trávenie, odstraňuje nadúvanie, pôsobí protiprůjmově, podporuje chuť do jedla a zlepšuje látkovú výmenu. Účinne pôsobí pri regenerácii síl po úrazoch a ťažkých chorobách.

Šalvia lekárska - Salvia officinalis

Šalvia lekárska má všeobecný dezinfekčný účinok. Vnútorne sa užíva ako prostriedok proti poteniu, hlavne nervového pôvodu (napr. pri nočnom potení v období klimaktéria, v puberte a pri pľúcnej TBC), pôsobí protizápalovo a upokojuje poruchy zažívacieho ústrojenstva, má protihlístové účinky a znižuje sekréciu žliaz vrátane sekrécie mlieka. Odporúča sa pri chorobách pečene a žlčníka. Vzhľadom k vysokému obsahu toxického thujon nemožno odporučiť dlhodobé podávanie vo vyšších dávkach! Najväčšie uplatnenie má však zvonka ako dezinfekčný prostriedok vo forme kloktadlo pri zápaloch a poraneniach dutiny ústnej, po zubolekárskych zákrokoch a ako podporné liečivo pri bolestiach v krku a chorobách z prechladnutia. Pre svoj protizápalový a antimykotický účinok sa používa aj na prípravu obkladov pri zápaloch, k vymývaniu zapálených rán a výplachy pri výtoku.

Lucerna siata - Medicago sativa

Lucerna pôsobí priaznivo na našu tráviacu sústavu. Zlepšuje trávenie, potlačuje pálenie záhy a napomáha účinnejšiemu vstrebávaniu živín z potravy. U zápalových ochorení močových ciest možno využiť jej diuretického (močopudného) účinku. Priaznivý vplyv má aj na samotné trávenie. Zvyšuje vstrebávanie cukrov, bielkovín, minerálov a niektorých stopových prvkov., Spomaľuje proces starnutia, zvyšuje fyzickú silu, posilňuje imunitný systém, pomáha zvyšovať zdatnosť a výkonnosť - je vhodná pre športovcov a ťažko fyzicky pracujúce osoby.

Ľubovník bodkovaný - Hypericum perforatum

Použitie ľubovníka bodkovaného je veľmi rozsáhlé.Třezalka pôsobí antibioticky, čistí krv, má účinky protizápalové, dobre pôsobí na ekzémy, odstraňuje opuchy, pomáha pri chorobách pľúc, slinivky brušnej aj pečene, lieči žalúdok a dvanástnik (vredy, žalúdočné neurózu), hemoroidy (pri súčasnej aplikácii vnútorné i vonkajšie), pomáha pri ťažkých chrípkach spojených s arytmiou alebo fibrilácia, pôsobí sedatívne, takže sa osvedčila pri liečbe úzkosti, nepokoja, psychickom napätí, neurasténiou, panike, depresii apod, pomáha hojiť rany, pomliaždeniny aj zlomeniny, tlmí vnútorné krvácanie a zlepšuje kvalitu ciev, podporuje rehabilitácii po mozgových obrnách, pri dlhodobom podávaní má priaznivé účinky pri roztrúsenej skleróze.

Tymián obyčajný - Thymus vulgaris

Tymián pôsobí proti hnačkám, nadúvaniu, pri zápaloch zažívacieho traktu. Mierni kašeľ, pôsobí protizápalovo. Tymian je jedna z najsilnejšie pôsobiacich rastlinných antiseptických bylín, účinná proti baktériám, plesniam, črevným prvokom a parazitom.

Fialka trojfarebná - Viola trikolor

Fialka trojfarebná je účinný prostriedok na vykašliavanie pri prieduškami kašli a pomáha pri celej rade infikovaných alebo zapálených kožných prejavov. Je to mierne, čistiace diuretikum a obsahuje rutín, ktorý je dobrý pri regenerácii vlásočníc.

Zlatobyľ obyčajný - Solidago gigantea

Zlatobyľ pôsobí močopudne, protizápalovo, rozpúšťa kamene, podporuje látkovú výmenu, pomáha pri chronických chorobách obličiek a močových ciest, pri zväčšenie prostaty, tlmí krvácanie v tráviacom ústrojenstve. Zvonka sa zlatobyľ obyčajný osvedčil na zle sa hojace rany, ekzémy, zapálené rany apod


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

krusina

damiana | 17.03.2012 11:55
krusinu som vyskusala,odporucam proti zapche http://www.predajbylin.sk/krusina_jelsova_kora/index.html

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky