Kvapavka - pohlavné choroba

Zanedbaná kapavka - neléčená kapavka, vám může v budoucnu přivodit předčasný porod, mimoděložní těhotenství, časté potraty či úplnou neplodnost! Nákaza probíhá nejčastěji pohlavním stykem, análním stykem a také orálním sexem.


Kvapavka

je bakteriálne pohlavnou chorobou. Môže za ňu baktérie gonokok, ktorá napáda sliznicu močovej trubice, maternice, nosohltanu, konečníka, očné spojivky a vzácne aj kĺby.

Kvapavka - príčina kvapavky - ako sa nakazí

Choroba prebieha ako u väčšiny pohlavných chorôb. Najčastejšie pohlavným stykom, análnym stykom a taktiež orálnym sexom. Vo veľmi výnimočných prípadoch aj tým, že použijete cudzie vlhký uteráčik alebo uterák.

Príznaky kvapavky

Prvým príznakom kvapavky u žien je žltozelený výtok, u mužov sa objaví silné pálenie pri močení. Ak sa vám niečo nezdá, nečakajte a navštívte svojho gynekológa / urológov. Zvýšenú pozornosť príznakom venujte, ak beriete hormonálnu antikoncepciu. Vedci totiž zistili, že premnoženia baktérie spôsobujúce kvapavku je ovplyvňované ženským hormónom estrogénom.

Inkubačná doba kvapavky

U kvapavky je inkubačná doba dva až osem dní.

Diagnostika kvapavky

Lekári alebo iní zdravotnícki obvykle používajú 3 laboratórne techniky na diagnostiku kvapavky:

* Farbiace vzorky priamo na baktériu
* Detekcia bakteriálnych génov
* DNA v moči a rast baktérií v laboratórnych kultúrach.

Liečba kvapavky

Ak u vás gynekológ kvapavku objaví, nasmeruje vás na Dermatovenerologická oddelenia. Tam vás budú liečiť antibiotikami. Na liečenie kvapavky sa nevzťahuje práceneschopnosť, takže počítajte s tým, že aj pri liečbe budete chodiť normálne do práce. Nasledujúcich šesť mesiacov strávite pod dohľadom lekára. Liečba kvapavky nie je zložitá, mikrób je citlivý na celú radu antibiotík a pri niektorých liečených postupom stačí dokonca jediná injekcia.

Doktori obvykle predpisujú 1 dávku jedného z nasledujúcich antibiotík:

* Cefixim
* Ceftriaxon
* Ciprofloxacín
* Ofloxacín
* Levofloxacin
* Azitrox

Prevencia kvapavky

Prevenciou je samozrejme kondóm. Ak přecejen zhřešíte a po čase objavíte podivný výtok, neotáľajte s návštevou lekára. Rozhodne sa nesnažte liečiť svojpomocne.

Zanedbaná kvapavka - neliečená kapavka

vám môže v budúcnosti privodiť predčasný pôrod, mimomaternicové tehotenstvo, časté potraty alebo úplnú neplodnosť!

Kvapavka a zákon

Kvapavka je ochorenie vyvolané baktériou Neisseria gonorrhoeae. Je to klasická pohlavná choroba, ktorá v ČR spadá pod zákon o pohlavných chorobách (dôsledkom je napríklad povinná liečba alebo trestnosť prenášanie tejto choroby).

Kvapavka môže postihout aj iné orgány

ako je konečník alebo krčné mandle - podľa spôsobu prenosu. Ak je neliečenej, môže sa šíriť aj na vzdialené orgány, známy je napr kapavčitý zápal kolenného kĺbu. Tieto komplikácie sú však v dnešnej dobe veľmi zriedkavé. U novorodenca, ak rodička má neliečenú kvapavku, môže spôsobiť zápal očných spojiviek s následnou slepotou. Preto sa po pôrode pre istotu všetkým norozencům oči dezinfikovať (tzv. crédéizace, podľa francúzskeho pôrodníka Crédého, ktorý túto metódu zaviedol).


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky