Hemeroidy

Hemeroidy a ich liečba. Výskyt hemoroidov u populácie. Príčiny vzniku hemoroidov. Tehotenstvo a hemoroidmi. Typy hemoroidov. Liečenie je zvyčajne konzervatívny - úpravou diéty s vyšším obsahom vlákniny, kúpeľmi a lieky podávanými miestne alebo aj celkovo.


Hemoroidy sú uzlovité rozšířeniny v žilových pletenie pod análne kožou a pod sliznicou konečníka. Hemoroidy sú delené na vonkajšie hemoroidy, vnútorné hemoroidy a prechodné.

Vonkajšie hemoroidy

tvoria pologuľovitý vyklenutie okolo ritného otvoru.

Vnútorné hemoroidy

sú uložené vo vnútri v konečníku a sú obvykle usporiadané v troch vyklenutie, môžu kĺzať a vyhřezávat do ritného kanála.

Prechodné hemoroidmi

Ak uzly vonkajších a vnútorných hemoroidov splývajú, sú nazývané zmiešané alebo prechodné.

Výskyt hemoroidov u populácie

Hemoroidy sa vyskytujú u 37% dospelej populácie a vo veku nad 50 rokov sú prítomné v 50%. Hemoroidmi sa prejavujú krvácaním pri vyprázdňovaní, bolesťami a svrbením v oblasti konečníka, niekedy aj pocity plnosti.

Príčiny vzniku hemoroidov

* Námaha pri pohyboch hrubého čreva
* Zápcha
* Dlhodobý hnačka
* Tehotenstvo
* Nadváha
* Dlhodobé sedenie
* Korenená jedla
* Potravinová alergia
* Poškodenie pečene

Príčiny vzniku hemoroidov nie však celkom objasnené

Teória vzniku predpokladajú, že úlohu hrá zvýšený vnútrobrušných tlak a tým zväčšovanie žilových pletenie, ďalej pravdepodobne môže mať vplyv "slabosť" sliznice nad cievny pletenie a je poukazované aj na podobnosť hemoroidov s cievne žilovom vrodenými úchylka (malformácie). Zvýšený vnútrobrušných tlak je spájaný najmä s náročným vyprázdňovaním stolice as ťažkou fyzickou prácou. Ale nie všetky osoby, ktoré trpia zápchou, majú hemoroidy.

Dlhodobé vysedávanie na toalete - hemoroidy

S väčším rizikom vzniku hemoroidov je údajne súvisí aj dlhodobé vysedávanie na toalete. Ochranný vplyv vlákniny v potrave nie je v prípade vzniku hemoroidov bezpečne potvrdený. Ale je preukázaný vplyv vlákniny na objem stolice a jednoduchosť jej vyprázdňovanie, pretože nie je potrebné prílišnej zvyšovanie vnútrobrušného tlaku. A to je faktor pôsobiaci proti vzniku hemoroidov.

Tehotenstvo a hemoroidy

Tehotenstvo so zvýšeným vnútrobrušnom tlakom tehotné maternice, zápchou, účinkom hormónov a zvýšeným objemom krvi má určite vplyv na rozvoj hemoroidov. Asi 40% žien má v tehotenstve príznaky, ktoré sú pripisované hemoroidom.

Typy hemoroidov

Vonkajšie hemoroidy

Objavujú sa v okolí konečníka a je možné ich vidieť voľným okom. Prejavujú sa veľkou bolestivosťou a svrbením. Postupom času, však môžu sami zmiznúť. Najčastejšie sa vyskytujú u ľudí so sedavým zamestnaním.

Vnútorné hemoroidy

Tvoria sa vnútri konečníka a spôsobujú krvácanie. Príčinou vzniku vnútorných hemoroidov je dlhodobá zápcha, nadváha, nadmerné užívanie preháňadiel alebo nedostatok pohybu.

Liečba hemoroidov

K liečbe proti hemoroidom sa používajú masti, čapíky alebo kúpele. Dôležitá je strava-dostatok vlákniny a pohyb.

Hemeroidy a ich liečba

* Vyhýbajte sa konzumácii potravín, ktoré môžu lokálne dráždiť (korenené jedlá, alkohol, nadmerné množstvo kávy)
* Pamätajte na dostatočný denný príjem tekutín, tj 1,5 - 2 litre denne!
* Nezabúdajte na pravidelný aktívny pohyb, napr plávanie, chôdzu a turistiku, cvičenie.
* Vyhýbajte sa aktivitám, ktoré vyžadujú dlhé zotrvanie v sede: cyklistika, jazda na motocykli.
* Dbajte na dostatočné zastúpenie vlákniny v strave: celozrné pečivo, ovocie, zelenina.
* Každý deň si vymedzte čas na pravidelnú stolicu k vytvoreniu podmieneného reflexu, najlepšie ráno po vypití pohára vody.

Najčastejšie príznaky hemoroidov

je krvácanie po stolici. Nepríjemnými komplikáciami sú trombóza a vyhřeznutí vnútorných hemoroidov. Diagnostikovať je možné vyšetrením ritnej krajiny (vonkajšie hemoroidy) alebo endoskopiou (vnútorné hemoroidy). Liečenie je zvyčajne konzervatívny - úpravou diéty s vyšším obsahom vlákniny, kúpeľmi a lieky podávanými miestne alebo aj celkovo. Ak je táto liečba nedostatočná - nastupujú nové liečebné techniky (napr. ligách gumovými krúžkami) a ak nestačí ani toto opatrenie - prichádza k slovu chirurgický zásah.

Operácia hemoroidov - odstránenie hemoroidov

Odstránenie hemoroidálního uzla nie sú sprevádzané bolesťou, pretože sa vykonávajú v oblasti s minimálnym výskytom nervových vlákien. Po zákroku môže pacient pociťovať väčší tlak v oblasti konečníka, nutkanie na stolicu alebo menšiu bolestivosť brucha. Táto situácia môže trvať u niektorých pacientov aj niekoľko hodín, ale po užití tabliet proti bolesti problémy ľahko ustupujú. Odchod menšieho množstva krvi v priebehu niekoľkých dní po zákroku nie je dôvodom na znepokojenie, je dôsledkom odtrhnutie hemoroidálního uzla a nevyžaduje špeciálny liečebné zákroky.

Po operácii hemoroidov

Po zákroku a počas liečby hemoroidy sa odporúča

* Dodržiavať pitný režim: 2-3 litre tekutín denne
* Doplniť bežnú racionálne a netučnú stravu o vlákniny
* Zjedzte každý deň min. 200-300 g ovocia alebo varenej zeleniny
* Obmedziť korenená a kyslé jedlá
* Sprchovať oblasť konečníka aspoň 2 x denne po dobu 3-5 minút vodou teplou 28 ° - 30 ° C.

Po zákroku a počas liečby hemoroidmi sa neodporúča (5-7 dní po zákroku)

* Konzumáciu alkoholických nápojov a destilátov
* Prevádzkovať športy, pri ktorých dochádza k zvyšovaniu vnútrobrušného tlaku: zdvíhanie ťažkých bremien, intenzívne cvičenie na trenažéroch v posilňovni.
* Jazdu na bicykli, motocykli alebo na koni.

Včasná liečba hemoroidov je menej komplikovaná a možno ju riešiť šetrnými metódami ambulantne. Včasnou liečbou predídeme chirurgickým zákrokom s hospitalizáciou v nemocnici a dlhému uzdravovanie.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky