AIDS HIV príznaky

AIDS, príznaky AIDS. Kde sa vzal vírus HIV? Ako sa môžem nakaziť vírusom HIV? Môžem sa nakaziť pri darcovstvo krvi? Kedy by som si mal (a) nechať urobiť test? Kde si môžem nechať urobiť test, potrebujem k tomu odporúčanie obvodného lekára, koľko to stojí?


AIDS, príznaky AIDS

* A = Acquired = získaný počas života, spôsobený vírusom
* I = imúnnych = zlyhanie obranyschopnosti, oslabenie organizmu
* D = Deficiencia
* S = Syndrome = syndróm, príznaky typické pre určité ochorenia

AIDS = Syndróm získaného zlyhania imunity

* H = Human = ľudský
* I = Immunodeficiency = chýbajúca obranyschopnosť
* V = Virus = vírus

HIV = Virus ľudského imunodeficiencie

Hoci sa dosiahol veľký pokrok v oblasti boja proti AIDS, nepodarilo sa zatiaľ nájsť žiadnu vakcínu alebo liek, ktorý by ho mohol vyliečiť. Jediná zbraň proti tejto smrteľnej chorobe je zatiaľ len prevencia, tzn. Zodpovedný sexuálny život a vyhýbaniu sa drogám. Podľa posledných odhadov zomrie do konca tisícročia na AIDS veľmi veľa ľudí, z toho polovica sa ešte neinfikovala vírusom HIV. Dávaj si preto pozor, aby si sa aj neocitlo (a) medzi tou, zatiaľ zdravú, polovicou, a nepodpísal (a) si si tak sama rozsudok smrti.

Kde sa vzal vírus HIV?

Existujú dva typy vírusov - HIV 1 a HIV 2. Ten prvý sa pravdepodobne medzi ľudí dostal zo šimpanza, ten druhý, ktorý sa ťažšie prenáša a trvá dlhšie ako sa prejavujú choroba AIDS, sa pravdepodobne preniesol na človeka z africkej opice.

Prečo sa AIDS rozšíril práve v tejto dobe?

Existuje niekoľko domnienok, ale najpravdepodobnejšou vysvetlenie je nasledovné: vírusy HIV existujú už veľmi dlho, ale až v poslednej dobe sa veľa uvoľnil sexuálny život, narkomani používajú rovnaké ihly a injekčnej striekačky.

Ako sa môžem nakaziť vírusom HIV?

* Pohlavný styk je najčastejším spôsobom prenosu, či sa jedná o styk s homosexuálmi, bisexuálov alebo heterosexuálmi. Vir HIV je totiž obsiahnutý v telových tekutinách - krvi, spermií a vaginálnych sekrétoch. Riziko nakazenia stúpa s počtom pohlavných stykov, ale to neznamená, že sa nemôžeš nakaziť jednoduchým jediným, a treba aj prvým, sexuálnym stykom. Najväčší pravdepodobnosť prenosu je análnym stykom, pretože sliznica konečníka je ľahko zraniteľná, a tým pádom dochádza k priamemu styku spermií s krvou. U dievčat sa, vzhľadom ku krvácaniu, za nejinfekčnější obdobie považuje menštruácie. Teoreticky môže dôjsť k prenosu HIV aj pri orálne-genitálnym stykom (medzi ústami a pohlavným orgánom), a to v prípade poranenia sliznice úst. Nakaziť sa nemôžeš pri hlbokom bozkávaní ani pri vzájomnom masturbování s partnerom.

* Ďalší spôsob prenosu je krvou - transfúziou, infikovanými injekčnými striekačkami a ihlami az tehotné ženy na dieťa. K nakazení transfúziou dochádza dnes už naozaj výnimočne, pretože v našej republike sú od roku 1987 všetky vzorky krvi kontrolované. Spoločné používanie injekčných striekačiek a ihiel medzi narkomanmi znamená úplnú katastrofu, ak je niekto z nich nakazil vírusom HIV. Neplatí to len pre narkomanmi, ale napríklad aj pre športovcov, ktorí si pichajú steroidy. Veľa ľudí má obavy z nákazy pri návšteve tetovacieho štúdia, pred prepichovaním uší, ale ak sú dodržané všetky hygienické predpisy, nie je sa čoho obávať. Nakazené tehotná žena prenáša chorobu na svoje dieťa približne vo 20-30% prípadov. Dieťa môže byť nakazených počas tehotenstva alebo pri pôrode.

Prenáša sa AIDS slinami alebo slzami?

Nemôžem sa nakaziť pri bodnutí komárom? Prenášajú vírus domáce zvieratá? Vírus je síce obsiahnutý vo všetkých telesných tekutinách (teda aj v slinách a slzách), ale nie je známy žiadny prípad prenosu týmto spôsobom. Pri priateľskom bozk na tvár alebo ústa ti žiadne nebezpečenstvo nehrozí. K nákaze nedôjde ani vtedy, ak použiješ príbor alebo pohár, na ktoré sú infikované sliny. Pri bežnom ľudskom styku nedôjde k prenosu. Tiež nebol zaznamenaný žiadny prípad prenosu AIDS komárom alebo iným hmyzom. Na otázku, či domáce zvieratá môžu prenášať vírus je jednoznačná odpoveď: NIE! Psy, mačky ani ostatné domáce zvieratá nie sú nosiči vírusu a tým pádom ho nemozu ani prenášať. Pri mačiek sa občas objavuje ochorenie, ktoré je podobné AIDS. Je spôsobené vírusom FIV, ten sa ale na človeka neprenáša, takže o takto chorých zvieratko môžeš bez nebezpečenstva nákazy starať.

Môžem sa nakaziť pri darcovstvo krvi?

Pri darcovstve ti nehrozí nebezpečenstvo infekcie, pretože pri odbere sa používa sterilný materiál určený na jedno použitie. Čo znamená byť séropozitívne Pozitívne výsledok znamená, že pacient je infikovaný vírusom HIV, ale nemusí sa u neho prejavovať príznaky choroby AIDS. Pozitívny človek je nosič vírusu a môže ostatné nakaziť svojou krvou a pohlavnými sekréty.

Môže sa vyskytnúť falošná negativita alebo pozitivita - zlý výsledok testu?

S falošnou pozitivitou sa už prakticky nestretávame, pretože výsledky testov sa niekoľkokrát opakujú. S falošnou negatívnymi sa stretnúť môžeme, pretože keď si necháš urobiť test na AIDS pár dní po nechránenom styku, nemáš v organizme ešte vytvorené protilátky na vírus. Ten sa vytvorí asi za 3 týždne až 3 mesiace vo výnimočných prípadoch to môže trvať ešte pol roka i dlhšie. Takže do tej doby sa výsledky testov javí ako negatívne, hoci môžeš byť nakazené vírusom HIV.

Kedy by som si mal (a) nechať urobiť test?

Vyšetrenie je povinné len u darcov krvi, orgánov a spermií, v ostatných prípadoch záleží len na tvojom uváženia. Test by si si mala určite nechať urobiť, ak si mala nechránený pohlavný styk, chceš začať spať so svojím chlapcom alebo ses rozhodla mať dieťa. Nezabudni, že test by si si mala nechať urobiť najmenej po 3 mesiacoch od nechráneného styku, pretože počas tejto doby sa neprítomnosť vírusu nedá zistiť. Než pôjdeš na test, musíš prevádzkovať len chránený styk, pretože inak by bol výsledok zavádzajúce. Aj bys v tomto období nemala darovať krv.

Kde si môžem nechať urobiť test, potrebujem k tomu odporúčanie obvodného lekára, koľko to stojí?

Test si môžeš nechať urobiť bez odporúčania lekára. V celej republike sa vykonáva vyšetrenie bezplatne a anonymne. Poradne pre HIV / AIDS sú vo všetkých okresných a krajských hygienických staniciach.

Ako je to s AIDS vo svete?

Počet ľudí nakazených vírusom i chorých AIDS rok od roku stúpa. V roku 1990 bolo vo svete najmenej 400.000 ľudí chorých na AIDS, v roku 1995 už 1.000.025 ľudí, a to sú len nahlásené prípady - skutočný počet sa odhaduje na 4.5 milióna. Podľa odhadov bude v roku 2000 12-18 miliónov chorých na AIDS a infikovaných 30-40 miliónov. To je nepredstaviteľné množstvo ľudí. Predstav si zhruba 3 naše republiky nakazených ľudí. Najviac nakazených je v Afrike, ďalej potom vedú Spojené štáty, potom je na rade Európa. V poslednej dobe sa AIDS rozmáha aj v juhovýchodnej Ázii.

Ako je to s epidémiou AIDS v SR?

K poslednému októbri 1997 bolo pri nás zaznamenalo 352 prípadov nakazení vírusom HIV, z toho 103 ľudí už ochorelo AIDS a 64 pacientov zomrelo. Musíš si uvedomiť, že to sú len zistené a podchytené prípady. Skutočné množstvo nositeľov vírusu HIV je mnohonásobne vyššia. Najviac ohrození sú ľudia v Prahe, pretože tam je zaznamenaných najviac prípadov (nadpolovičná väčšina). To ale neznamená, že keď bývaš inde, tak sa môžeš oddávať bezstarostnému sexu a nemusíš sa strachovať o svoj život. Musíš sa naučiť, že sex a prezervatív k sebe neodlúčiteľne patrí.

Keď sa nakazíte vírusom HIV, za ako dlho ochoriem AIDS?

Ľudia, ktorí sa nakazili vírusom HIV, nemusí vždy ochorieť AIDS. 60% ľudí do 10 rokov ochorie a zhrotí im imunitný systém, u 20% ľudí sa prejaví vedľajší príznaky ochorenia au 20% sa neprejavujú žiadne príznaky. AIDS je ale choroba známa posledných pár rokov, teda nemôžeme presne povedať, že ľudia, u ktorých sa zatiaľ neprejavili žiadne príznaky ochorenia, zostanú zdravie. Naopak sa môžeme domnievať, že choroba sa u nich prejaví neskôr.

Prečo sa u niektorých ľudí neprejaví príznaky AIDS?

Na túto otázku neexistuje jasná odpoveď. Snáď je to tým, že niekto má dispozície brániť sa niektorým ochorením a rovnako tak aj AIDS.

Aké sú vedľajšie príznaky AIDS?

* Hlavné pretrvávajúce príznaky infekcie sú:
* Zväčšenie lymfatických uzlín na niekoľkých miestach na tele dlhšie ako 3 mesiace (uzliny sú napríklad na krku, v slabinách av podpazuší)
* Nevysvetliteľná a dlhotrvajúci horúčka a nočné potenie, - úbytok hmotnosti presahujúce 10% tvoji hmotnosti, - bolestivé pľuzgieriky na koži
* Pretrvávajúce hnačky

Pozoruješ Ak u seba niektorý z týchto príznakov, neznamená to hneď, že máš AIDS, pretože takto sa prejavuje aj plno iných chorôb.

Ako vyzerá pokročilé štádium AIDS?

Nie je to nič pekného, pretože väčšina chorých ľahko podlieha nádorovým ochorením. Tiež sa im na koži začínajú objavovať fialové až hnedé škvrny (lézie), ktoré neskôr napádajú aj väčšinu vnútorných orgánov (lézií si si mohla všimnúť na koži Toma Hanksa vo filme Philadelphia, kde hral advokáta chorého AIDS). Baktérie a parazity, ktorí za normálnych okolností nevyvolávajú žiadne ochorenie a organizmus si s nimi dokáže hravo poradiť, môžu viesť u človeka s AIDS až k smrti. Vir Hiv môže pôsobiť aj na nervový systém a spôsobiť tak výpadky pamäti, pomätenie reč, nekontrolovateľné pohyby, nezmyselné správanie apod

Ak som HIV pozitívny a čakám dieťa, bude tiež postihnuté?

U 20-30% novorodencov sa do 8 mesiaca vyvinie AIDS, ak k tomu do tej doby nedôjde, stane sa dieťa pravdepodobne negatívny.

Moja sestra má AIDS, ako sa k nej mám správať, nenakazím sa od nej?

Nemusíš vymýšľať žiadne špeciálne opatrenia, stačí dodržiavať bežnú hygienu. Nehrozí ti žiadne nebezpečenstvo nákazy na záchode, bozkom na tvár, riad po sestre môžeš pokojne umyť s ostatným riadom. Trvalý kontakt s postihnutým človekom nevedie k infekcii. Pozitívny človek môže ďalej chodiť do školy alebo do práce - ak mu to zdravotný stav dovolí. Nie je pre okolie nebezpečný, ak dodržiava všetky hygienické predpisy. Tiež sa môže ďalej venovať športu, ale iba v prípade, že nemôže dôjsť ku krvavým zraneniam (napr. box, futbal, ragby).

Môj priateľ mi hovorí, že sex s ľuďmi v našom veku nie je vlastne tak nebezpečný. Je to pravda?

To je predsa hlúposť. Práve ľudia vo veku od 15 do 30 rokov sú najviac ohrození. Jedným z posledných prípadov je sedemnásťročná dievčina, ktorú nakazil jej rovnako starý priateľ. To je myslím dostatočné vysvetlenie, prečo by si aj ty mala so svojim priateľom používať prezervatív.

Ako sa má prezervatív správne používať?

Vyberte si radšej lubrikované prezervatívy. Sáčok sa opatrne otvorí (pozor na pretrhnutie - napr o prstienok), stlačí sa koniec prezervatívu, aby z neho unikol vzduch a postupne sa navlieka na stoporený penis až k jeho koreňu. Po skončení styku musia priateľ prezervatív ťahom odsunutie za jeho koniec, kým je penis ešte v erekcii - inak by mohlo dôjsť k úniku semena. Potom prezervatív vyhoďte, pretože všetky typy sú určené len na jedno použitie. Prvé pokusy pri navliekaní prezervatívu nemusí byť vždy najpríjemnejšie, preto by mal tvoj chalan navliekanie "natrénovať". Pri nasadzovaní kondómu pred stykom môžeš svojmu chlapcovi pomáhať, uvidíte, že to bude príjemnejší pre vás oboch. Existuje ešte tzv dámsky prezervatív. Je to jemný plastikový sáčok, ktorý je, rovnako ako klasický prezervatív, určený na jedno použitie.

Siedmych O AIDS

1. AIDS je výsledkom zničenie obranného systému vírusom HIV
2. U človeka, ktorý je infikovaný vírusom HIV nemusí dôjsť k ochorenie AIDS, ale napriek tomu ďalej šíri vírus HIV
3. Hlavné spôsoby prenosu sú: sexuálny styk, prenos krvi až pozitívne matky na plod
4. Infekcia sa neobmedzuje len na tzv rizikové skupiny (narkomani, homosexuáli, bisexuáli, prostitútky), ale rozširuje sa na nás všetky
5. Ešte sa nenašla žiadna účinná liečba ani vakcína
6. Jedinou zbraňou je zatiaľ jedine prevencia
7. Neber drogy (alebo aspoň nepoužívaj spoločné ihly a striekačky) a buď svojmu priateľovi verná (prípadne používaj vždy prezervatív)

HISTÓRIA AIDS

* 1981 - prvé údaje o infekčným ochorení, ktoré sa prenáša krvou a pohlavným stykom
* 1983 - popísanie vírusu HIV v Pasteurova inštitútu v Paríži
* 1984 - prvá izolácia vírusu HIV
* 1985 - vo Francúzsku sa začína kontrolovať krv určená na transfůzím
* 1986 - objavenie vírusu HIV 2
* 1987 - povinná kontrola všetkých krvných vzoriek určených na transfůzím u nás
* 1991 - 1993 - prvé pokusy s vakcínami na človeku

O AIDS sa hovorí v poslednej dobe stále častejšie, takže musí vyvolávať strach snáď v každom z nás. Ak si myslíš, že si vo vekovej skupine, ktorá ešte nie je AIDS infikované, a preto nechránené pohlavné styky s tvojimi rovesníkmi neznamenajú pre teba žiadny riziko, si na veľkom omyle. Uznaj, že mladí ľudia celkom často striedajú partnerov a podceňujú riziko, že zrovna "túto nádherný chlapec" by mohol byť infikovaný, takže medzi tínedžermi je pravdepodobnosť nakazenia obrovská. Najviac nositeľov vírusu HIV je práve medzi ľuďmi vo veku 15 až 30 rokov. Dávaj si pozor s kým spíš, abys jedného dňa nezistila, že viacero nositeľov vírusu HIV sa rozšírila o ďalšiu obeť.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky