Žlčníková diéta

Žlčník je orgán, ktorý vypudí žlč, ak prijmeme nevhodné (najčastejšie tučné) jedlo. Jeho hlavnou úlohou je drví tuky a tým napomáhať ich trávenie. Ku vzniku žlčníkových kameňov dochádza, ak jeme nepravidelne ...


Tučné jedlo?

Žlčník je orgán, ktorý vypudí žlč, ak prijmeme nevhodné (najčastejšie tučné) jedlo. Jeho hlavnou úlohou je drví tuky a tým napomáhať ich trávenie. Ku vzniku žlčníkových kameňov dochádza, ak jeme nepravidelne, prejedajú sa alebo naopak držíme drastické diéty.

Žlčníková diéta

Žlčníková diéta je obmedzenie v jedálničku pri žlčníkových ťažkostiach. Najmä sa jedná o žlčníkové záchvaty, žlčníkové kamene a operácie žlčníka. Žlčníkovú diétou môžete svoje ťažkosti výrazne zmierniť.

Ak je to práve žlčník, čo vás pobolieva, zistite v článku, ktorému sme sa nedávno venovali.

Žlčníkové ťažkosti

Žlčníková diéta je základom liečby žlčníkových ťažkostí. Pri úprave životosprávy je treba dodržiavať predovšetkým pravidelnosť v jedle, menšie porcie a dostatočný príjem tekutín. Na žlčníkové ťažkosti má vplyv aj psychika, preto by sme sa nemali zbytočne rozčuľovať. Najdôležitejšie je maximálne obmedziť príjem tukov a úplne vylúčiť grilované, vyprážané a korenené jedlá.

Zakázané potraviny

Vo žlčníkové diéte sú veľmi riziková, a preto zakázaná, tučné jedlá, orechy, čokoláda, zrnková káva, ostré korenia a alkohol, najmä destiláty.

Obsah žlčníkové diéty

Ideálne žlčníková diéta obsahuje málo tuku a ostrého korenia. Jedlo je upravované varením alebo dusením. Vylúčená je slanina a tučné jedlá. Z údenín je povolená šunka, mäso len biele (morka, králik, rybie filé atď) a maslo rastlinné.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

pri zvysenej citlivosti celkovo?

evicka008 | 09.11.2012 13:30
prosim, povedali by ste mi, ktoré potraviny by som pri zlcnikovej diete mala vypustit z jedalnicka, ked mam niekolkokrat zvysenu citlivost vo vsetkych oblastiach, a som slabsia, menej imunnejsia a zlcnik ma boli aj pri celkom normalnych jedlach?

žlčníková diéta a jej jedálniček

Pavulina | 24.04.2013 22:53
Žlčníkový záchvat nie je teda žiadna sranda a je veľmi dôležité, akú stravu po ňom budete konzumovať. Ak chcete vedieť recepty, jedálniček a ďalšie rady pri žlčníkovej diéte určite navštívte stránku http://www.dietyachudnutie.sk/diety/liecebne-diety/dieta-zlcnikova/ Nájdete tam odpovede na veľa otázok a aj mnoho receptov. Ja už veselo vyváram! :)

správny link

Pavulina | 24.04.2013 22:54
Ups, poslala som zlý link, ospravedlňujem sa, tak ešte raz http://www.dietyachudnutie.sk/diety/liecebne-diety/dieta-zlcnikova/ :)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky